Prawo

ZUS w 2023 roku - Jakie zmiany i nowości czekają na Polaków?

Rozpoczął się 2023 rok, a wraz z nim w życie weszło wiele zmian. Jakie zmiany czekają na Polaków w kwestii ZUS-u? Szczegóły przedstawiła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dziś przybliżymy temat i przedstawimy najważniejsze informacje.

 

Zmiany w ZUS 2023

 

  • Obowiązkowe konto na PUE ZUS

Od 1 stycznia 2023 roku konto PUE ZUS jest obowiązkowe dla wszystkich pracodawców (każdego płatnika składek).

Obowiązek dotyczy zarówno przedsiębiorców zatrudniających kilka osób, jak i płacących składki tylko za siebie.

Na PUE ZUS płatnicy składek mogą tworzyć i składać elektronicznie wnioski, pisma i dokumenty ubezpieczeniowe.

Dzięki PUE ZUS pracodawca ma stały dostęp do informacji na temat zwolnień lekarskich swoich pracowników, a pracownik nie musi dostarczać eZLA w formie papierowej do firmy.

Przypomnijmy, że dotychczas obowiązkowe posiadanie konta PUE ZUS było konieczne przy rozliczaniu składek więcej niż pięciu osób.

  • Elektroniczne podpisywanie dokumentów

Dokumenty przesyłane do ZUS-u za pośrednictwem PUE ZUS będą podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych (ZUS bezpłatnie udostępnia dane w systemie teleinformatycznym).

Dodajmy, że podpisywanie elektronicznych pism z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych było możliwe wyłącznie w niektórych przypadkach- gdy przepisy zezwalały na taki sposób.

 

  • Elektroniczna legitymacja ZUS

W styczniu 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma mLegitymację, czyli elektroniczną wersję tradycyjnej legitymacji. Dokument w postaci cyfrowej otrzyma każdy, kto już pobiera emeryturę lub rentę.

Proces „wydawania” będzie automatyczny. mLegitymacja będzie obsługiwana za pomocą aplikacji mObywatel. Elektroniczny dokument będzie mógł być przechowywany w telefonie.

Elektroniczna legitymacja będzie tak samo ważna, jak dokument w tradycyjnej formie.

Po wdrożeniu zmian możliwe będzie korzystanie z obu wersji dokumentu (jeśli ktoś posiada już plastikową wersję dokumentu).

Korzystanie z mLegitymacji nie jest obowiązkowe – zależy od preferencji seniora.

 

 

  • Waloryzacja świadczeń (emerytury, renty)

Nowe przepisy gwarantują podwyżkę o minimum 250 złotych. Ponadto marcowa waloryzacja może wynieść 13,6% (dane szacunkowe).

W kwietniu 2023 roku emerytom zostanie wypłacona 13. emerytura.

Prezes ZUS zapewniła, że wypłaty świadczeń są zabezpieczone i będą waloryzowane. Zagwarantują bezpieczeństwo socjalne milionów Polaków na wiele lat.

 

  • Sprawna obsługa świadczeń dla rodzin

Przypomnijmy, że od 2021 roku realizacją programu „Dobry Start” zajmuje się ZUS. Natomiast w 2022 roku przejął on realizację świadczeń 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz dofinasowania do żłobków.

ZUS przypomina, że wnioski składa się wyłącznie online. Dzięki temu proces jest sprawny, a rodzice mają dostęp do systemu o każdej porze.

 

 

 

 

 

Popularne artykuły

Jeżeli używasz kryształowych naczyń to musisz to wiedzieć!

Ceny rosną, popularność spada!? Jak kryzys wpływa na nawyki Polaków?

Przyszli emeryci szturmują oddziały ZUS. Mogą liczyć na wyższą emeryturę