Czy Urząd Skarbowy wypełni za nas PIT za 2022? Co z ulgą dla klasy średniej?

Martyna P.
Podatki
02.01.2023 11:08
Czy Urząd Skarbowy wypełni za nas PIT za 2022? Co z ulgą dla klasy średniej?

Już 15 lutego 2023 roku będzie można złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2022 rok. Czy w tym roku można liczyć na to, że Krajowa Administracja Skarbowa sama rozliczy nasz PIT? Jak wygląda sytuacja rozliczenia ulgi dla klasy średniej? O jakich terminach należy pamiętać? Dziś przybliżymy ten temat.

 

Polski Ład wprowadza rewolucje w systemie podatkowym. Wiele osób jest zagubionych, nie potrafi prawidłowo zinterpretować przepisów. Dziś poruszamy temat rozliczania PIT za uzyskane przychody w roku 2022.

 

Urząd wypełni za nas PIT

Podatnicy zostaną automatycznie rozliczeni za 2022 rok przez system Twój e-PIT.

Podatnik może zaakceptować formularz lub nanieść na niego zmiany np. ulgi.

Jeśli podatnik nie ma podatku do dopłacenia i nie zaakceptuje do 2 maja 2023 roku wstępnego wypełnienia zeznania przez urzędnika, to Urząd Skarbowy zatwierdzi PIT sam.

Możliwość taka nie dotyczy jednak wszystkich podatników. Urząd wypełni wstępne zeznania podatkowe osób, które korzystają przy rozliczeniu z formularza PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36.

Osoby prowadzące działalność mają obowiązek rozliczyć się samodzielnie.

Przypomnijmy, że zeznania podatkowe 2022 (PIT-36 i PIT-37) można składać od 15 lutego do 2 maja 2023.

 

Zdjęcie Czy Urząd Skarbowy wypełni za nas PIT za 2022? Co z ulgą dla klasy średniej? #1

Ulga dla klasy średniej – Jak ją wyliczyć?

Urząd Skarbowy będzie sprawdzał, czy w rocznym zeznaniu podatkowym podatnikom opłaci się rozliczenie uwzględniające ulgę dla klasy średniej, mimo że 1 lipca 2022 została ona zlikwidowana.

Jeśli roczne rozliczenie podatkowe (ulga dla klasy średniej) okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, wówczas podatnik otrzyma zwrot równicy w podatku.

Ważną informacją jest to, że korzystniejszego rozliczenia dokona za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Podatek hipotetyczny będzie wyliczany automatycznie.

Możemy także sami wyliczyć kwoty, korzystając z kalkulatora udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Sprawdź TUTAJ.

WAŻNE: Do obliczenia hipotetycznego podatku będą wykorzystywane wyłącznie dane, wskazane przez podatnika w deklaracji PIT. KAS weźmie pod uwagę wszystkie podane przez podatnika ulgi i preferencje.

 

Urząd wyśle informacje o wystąpieniu różnicy!

Jeśli okaże się, że hipotetyczny podatek (obliczony przez KAS) będzie niższy, to wówczas urząd skarbowy wyśle wiadomość o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu.

Pisma możemy spodziewać się do 21 dni od dnia złożenia zeznania za pośrednictwem poczty lub usługi e-Urząd Skarbowy.

 

Kiedy otrzymam zwrot podatku?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatkowa nadpłata podatku dokonywana jest w terminie do 45 dni od dnia złożenia zeznania w formie elektronicznej.

Jeśli podatnik złoży zeznanie w tradycyjne- papierowej formie Urząd wypłaci zwrot w ciągu 3 miesięcy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną