Od 5 stycznia 2023 roku będzie obowiązywała nowa lista stworzona przez Ministerstwo Zdrowia. Dotyczy ona leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, które są „zagrożone brakiem dostępności” na terenie Polski. Jakie produkty znalazły się na liście Resortu Zdrowia? Które preparaty mogą być trudno dostępne w polskich aptekach?
W związku z zaawansowanym okresem infekcyjnym zauważalne są obecnie problemy z dostępnością antybiotyków. Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności widnieje także od kilku miesięcy Ozempic – jest to lek stosowany na cukrzycę.
Celem wprowadzanych zmian i umieszczania leków na liście antywywozowej jest ograniczenie problemu niekontrolowanego i nielegalnego wywozu leków z Polski.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków!
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w Dzienniku Urzędowym komunikat, w którym informuje, że od 5 stycznia 2023 roku będzie obowiązywała nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności. Oznacza to, że wymienione leki, wyroby medyczne, czy środki spożywcze specjalnego przeznaczenia będą trudne do zdobycia w hurtowniach i aptekach.
W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na dany lek Resort Zdrowia publikuje komunikat z zakazem wywozu poza teren Rzeczpospolitej. Jest to równoznaczne z tym, że lek jest niedostępny.
W wykazie znalazły się produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie.
Tych leków może zabraknąć w styczniu!
Nowa lista opublikowana przez resort Zdrowia zawiera 207 pozycji (osiem mniej niż na poprzedniej liście antywywozowej, którą podano w styczniu 2022 roku).
Wśród nich znajdują się między innymi:
- leki podawane przy POChP;
- leki stosowane po przeszczepach;
- leki przeciwpadaczkowe;
- preparaty mlekozastępcze dla niemowląt (Neocate Junior, Nutramigen);
- leki przeciwpsychotyczne (Rispolept czy Trevicta);
- leki podawane pacjentom z nowotworami;
- leki stosowane w chorobach przewodu pokarmowego;
- leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Fraxodi i Neoparin);
- roztwory do inhalacji, stosowane m.in. w astmie oskrzelowej (Airbufo Forspiro, Berodual, Pulmozyme);
- immunoglobuliny ludzkie, stosowane w leczeniu zespołów niedoborów odporności (Cuvitru, Kiovig czy Privigen);
- leki przeciwcukrzycowe (Abasaglar, Gensulin, Liprolog).
Pełną listę leków zagrożonych brakiem dostępności znajdziesz TUTAJ.