Jakie ogrzewanie będzie najtańsze w 2023 roku?

Agnieszka
Newsy
28.12.2022 11:23
Jakie ogrzewanie będzie najtańsze w 2023 roku?

Czym najlepiej ogrzewać dom w 2023 roku? Co będzie najbardziej opłacalne? Na te pytania postarali się odpowiedzieć eksperci z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Wzięli oni pod uwagę między innymi najnowsze taryfy, które już są zatwierdzone na 2023 rok.

Ceny energii w 2023 roku

W 2022 roku ceny energii stały się tematem numer jeden w kwestii finansów. Tak drogo nie było bowiem od lat. Choć rynek cen energii ma nieco uspokoić się w nadchodzącym roku, i tak będzie bardzo drogo.

Tym, co będzie determinować całościowe rachunki za ogrzewanie będzie forma tego ogrzewania. W zależności od tego, czym ogrzewamy domy, nasze rachunki mogą być wyższe lub niższe.

Ogrzewanie w 2023 roku - które będzie najtańsze?

Eksperci z PORT PC wyliczyli na podstawie najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, że najniższe rachunki zapłacą te osoby, które korzystają z pompy ciepła oraz z instalacji fotowoltaicznej. Stosunkowo tanio wyjdzie także ogrzewanie domu węglem. 

Z otrzymaniem najwyższych rachunków na ogrzewanie muszą się jednak liczyć osoby, które ogrzewają dom za pomocą kotła elektrycznego. Ich rachunki za ogrzanie domu o powierzchni 150 m2, wraz z naliczonymi dopłatami rządowymi wyniosą, zdaniem ekspertów, 14 700 zł w skali roku.

Na poniższym zestawieniu przygotowanym przez PORT PC widać, jakie koszty będą generować poszczególne źródła ogrzewania:

 

Zdjęcie Jakie ogrzewanie będzie najtańsze w 2023 roku? #1
Źródło: PORT PC

Co więcej, eksperci z PORT PC zwracają uwagę na fakt, że ich obliczenia są wykonane na podstawie budynków, które mają porządne ocieplenie. Koszty mogą więc okazać się o wiele wyższe w przypadku budynków, które mają niewystarczającą izolację.

– Niestety wiele budynków w Polsce jest o dużo gorszym standardzie energetycznym niż ten, który przyjęliśmy do obliczeń, dlatego też wraz z wymianą źródła ciepłą podstawową kwestią jest dokonanie termomodernizacji, która zmniejszy straty energii i ochroni przed wysokimi kosztami ogrzewania budynków – podkreśla Paweł Lachman, prezes PORT PC.