Modlitwa przy wigilijnym stole. Jak powinna wyglądać modlitwa?

Martyna P.
Człowiek
21.12.2022 10:44
Modlitwa przy wigilijnym stole. Jak powinna wyglądać modlitwa?

W wielu katolickich rodzinach modlitwa jest obowiązkowym elementem przy świątecznym stole. Jak powinna wyglądać modlitwa w Wigilię? Kto powinien ją odmówić? Jakie modlitwy powinna zawierać?

Wigilia dla chrześcijanina jest wydarzeniem religijnym. Należy się do niej przygotować także pod względem duchowym, nie tylko kulinarnym. Należy zadbać o to, aby na świątecznym stole znalazło się Pismo Święte, świeca oraz opłatek.

O tym, jak dokładnie powinien wyglądać wigilijny stół, pisaliśmy dla Was TUTAJ.

 

Zdjęcie Wigilijna modlitwa: Jak powinna wyglądać? #1

Wigilijna modlitwa – jak powinna wyglądać?

Wigilijny Savoir-vivre przy świątecznym stole wskazuje, aby najpierw usiąść do stołu, a po chwili wstać do modlitwy, która powinna być prowadzona przez gospodarza.

 

Formuła wigilijnej modlitwy

  • Modlitwa powinna zacząć się znaku krzyża i słów „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”;
  • Kolejnym krokiem jest zapalenie świecy na stole;
  • Rodzina wspólnie odmawia modlitwę – „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Mario” oraz „Chwała Ojcu”;
  • Należy przeczytać fragment o narodzeniu Jezusa (Ewangelia św. Łukasza) - Łk 2, 1-20;
  • Należy przeczytać modlitwę przed „przed połamaniem się opłatkiem”.

Oto jej brzmienie:

„Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela.

Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy.

Obdarz miłością, zgodą i jednością naszą rodzinę. Wlej nadzieję w serca ubogich, samotnych, osieroconych i przeżywających jakiekolwiek cierpienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.

  • Dzielenie się opłatkiem – jest to ostatni, wieńczący element modlitwy. Opłatek jest bowiem symbolem miłości, przebaczenia i pojednania. Należy upewnić się, czy nie pominęło się nikogo podczas dzielenia się i składania życzeń.
  • Modlitwa po wieczerzy wigilijnej – Prowadzący wypowiada następujące słowa: „Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Twojego Syna Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten wieczór wigilijny i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki”.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną