Jak rozpoznać zatrucie alkoholem? Objawy i rodzaje zatrucia alkoholowego.
Zatrucie alkoholem to stan zagrażający naszemu życiu. Najgorsze w przypadku tego rodzaju zatrucia jest to, że ciężko ten stan odróżnić od stanu zwykłego upojenia alkoholowego. Sprawdźmy jakie oznaki powinny nas zaalarmować.
W polskich szpitalach notuje się bardzo dużo przypadków zatrucia alkoholem. Bardzo często zdarza się, że osoby zatrute otrzymują pomoc naprawdę bardzo późno z uwagi na to, że objawy zatrucia do złudzenia przypominają objawy upojenia alkoholowego.
Czym jest zatrucie alkoholem?
Zatrucie alkoholem może być świadome – kiedy osoba spożywająca alkohol myśli, że ma większą tolerancję i przekracza szkodliwą dla siebie dawkę lub nieświadome – kiedy alkohol pochodzi z nieznanego nam źródła i okazuje się alkoholem niespożywczym. Pomimo tego, że początkowe objawy zatrucia alkoholem są bardzo podobne do stanu upojenia czy po prostu do kaca, to są to zupełnie odmienne stany. Zatrucie jest stanem zagrażającym życiu i występuje po zbyt dużym spożyciu alkoholu etylowego lub po spożyciu alkoholi niespożywczych (metylowy, izopropylowy, glikol etylenowy).
Dawka szkodliwa
Nie istnieje maksymalna bezpieczna dawka alkoholu, dlatego też nie ma czegoś takiego jak dawka szkodliwa czy zabójcza i jednocześnie każda dawka może okazać się szkodliwa czy zabójcza. Wszystko zależy o substancji, jaką spożywamy i indywidulanych kwestii.
Zatrucia alkoholowe
Zatrucia alkoholowe możemy podzielić na:
- ostre – kiedy szkodliwa dawka alkoholu przyjęta jest jednorazowo, objawy występują bardzo szybko, a stan pogarsza się z minuty na minutę.
- podostre – objawy zatrucia są wyraźne, ale tan pogarsza się stopniowo.
- przewlekłe – mamy z nimi doczynienia wtedy, gdy narażamy się na działanie alkoholu przez długi czas, a objawy wystąpią dopiero wtedy, gdy dojdzie do kumulacji trucizny w organizmie.
Zatrucie alkoholem etylowym
Etanol to podstawowy składnik wódek i spirytusu. Jego ilość w alkoholach wynosi od 3% do nawet 60%. Śmiertelna dawka przy jednorazowym spożyciu etanolu wynosi około 300 ml – odpowiada to 0,7 litra czystej wódki. Czas zatrucia zależy od stanu organizmu, masy ciała, wieku, chorób i najczęściej przebiega tak:
- I stopień – pobudzenie – nadpobudliwość, zaburzenia równowagi, problemy z mówieniem
- II stopień – senność – chwiejność, problemy ze świadomością, przyspieszona akcja serca i osłabienie
- III stopień – zamroczenie – utrata świadomości, brak kontroli nad swoim zachowaniem i osłabienie
- IV stopień – zamartwica – wychłodzenie organizmu, brak reakcji na bodźce, problemy z oddychaniem, śpiączka.
Zatrucie alkoholem metylowym
Metanol to bezbarwna ciecz o piekącym smaku, bardzo ciężka do odróżnienia od etanolu. Metanol może pojawić się w alkoholu pędzonym na własną rękę, możemy go także nieświadomie kupić od osoby dystrybuującej alkohol domowej roboty. Jest dużo bardziej toksyczny od etanolu i już 30 ml możemy być dawka śmiertelną. Zatrucie metanolem może powodować utratę wzroku, uszkodzenie mięśnia sercowego, wątroby i uszkodzenie nerek. Przebieg zatrucia metanolem wygląda tak:
- I faza – „po spożyciu” – przyspieszony oddech, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty,
- II faza – powstaje kwas mrówkowy oraz aldehyd – spadek ciśnienia, ból brzucha, zaczerwienienie spojówek i skóry,
- III faza – uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.
Zatrucie alkoholem izopropylowym
Alkohol izopropylowy jest gorzką, lotną i przezroczystą cieczą. To składnik płynów odmrażania, płynów do szyb, preparatów do dezynfekcji i niektórych kosmetyków. Wykazuje toksyczność nawet w niewielkich dawkach, chociaż dawka śmiertelna to dopiero 240ml, to do zatrucia może dojść już po spożyciu 20ml tego alkoholu. Równie toksyczny jest metabolit alkoholu izopropylowego –aceton. Obie substancje podrażniają układ pokarmów, powodują zaburzenia koordynacji, a następnie bezwład, zaburzenia oddechowe i śpiączkę.
Objawy zatrucia alkoholowego
Objawy zatrucia alkoholem będą wyglądały nieco inaczej w zależności od dawki alkoholu, rodzaju alkoholu, czasu spożycia a także indywidualnych cech osoby zatrutej. Do najczęstszych symptomów zaliczamy:
- spłycenie oddechu,
- zaburzenia oddychania i krążenia.
- drgawki,
- zaburzenia świadomości,
- zniesienie odruchów,
- zaburzenia widzenia,
- uczucie zimna,
- gorączkę i dreszcze,
- osłabienie,
- niezborność ruchową,
- ciężkie zaburzenia równowagi,
- śpiączkę,
Inne z pozoru łagodne objawy także mogą świadczyć o zatruciu:
- zapach alkoholu z ust,
- zaczerwieniona skórę,
- bełkotliwa mowa,
- nudności i wymioty,
- wzmożona potliwość,
- przekrwienie spojówek,
- bóle i zawroty głowy,
- euforia,
- pobudzenie psychoruchowe,
- senność.