Poczta Polska niedługo ruszy do polskich domów w celu sprawdzenia, czy znajduje się w nich telewizor lub radio. Za ich posiadanie i niepłacenie abonamentu RTV czeka bowiem spora kara finansowa. Warto wiedzieć, że dotyczy to także abonamentu za radio w samochodzie.
Abonament RTV
Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 zł miesięcznie.
Konieczność opłacania abonamentu RTV jest w Polsce od bardzo dawna. Jednak kiedyś dużo bardziej przymykano oko na jego nieopłacanie. Kilka lat temu PiS zapowiedział natomiast, że czas rozprawić się z osobami, które nie płacą należności za abonament. Co więcej, już w przyszłym roku kwota abonamentu wzrośnie o 10 procent.
Pracownicy poczty sprawdzą, czy masz telewizor
Pracownik Poczty Polskiej może sprawdzić, czy posiadamy w domu telewizor lub radio, a nie płacimy abonamentu. Wtedy może nałożyć na nas karę grzywny.
Niezarejestrowanie odbiornika oraz niepłacenie abonamentu RTV wiąże się z karą 30-krotność stawki miesięcznej za abonament. Oznacza to, że kara finansowa może wynosić ponad 800 zł.
Dla świętego spokoju warto więc abonament płacić zgodnie z prawem.
Kontrola pracownika Poczty Polskiej - jak przebiega? Nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera do domu
Kontroler ma obowiązek podać nam powód swojej wizyty i powiedzieć, że jest pracownikiem Poczty Polskiej. Jednak to, czy wpuścimy go do naszego mieszkania lub domu, zależy tylko od nas. Nie ma bowiem obowiązku wpuszczania kontrolera do środka. Odmawiając wejścia, unikniemy kontroli.
Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?
Odbiornik musi zarejestrować każdy, kto go posiada. Istnieje jednak wiele grup osób, które są zwolnione z opłacania abonamentu RTV. Są to:
- osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. - czytamy na stronie gov.pl.
“Osoba uprawniona do zwolnienia z opłat abonamentowych jest zobowiązana do przedstawienia w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzającego to uprawnienie wraz z oświadczeniem” - brzmi komunikat rządu.