Zmiany w strefie Schengen od 2023! Wiemy, które Państwo otrzymało zgodę, a które będą musiały jeszcze poczekać.

Martyna
Newsy
08.12.2022 20:54
Zmiany w strefie Schengen od 2023! Wiemy, które Państwo otrzymało zgodę, a które będą musiały jeszcze poczekać.

Dziś (8.12.2022 r.) państwa członkowskie Unii Europejskiej zadecydowały, które Państwo zostanie objęte strefą Schenge. Dwóm krajom odmówiono dostępu. Wyjaśniamy szczegóły. 

 

Strefa Schengen  

Eksperci twierdzą, że obszar Unii Europejskiej bez konieczności kontroli na wewnętrznych granicach jak jednym z największych osiągnięć integracji europejskiej. Pomysł na stworzenie strefy Schengen powstał w 1995 r. Zniesiono wówczas kontrole paszportowe, a to spowodowało swobodne przemieszczanie się osób pomiędzy państwami członkowskimi UE. Kolejne korzyści z bycia członkiem strefy są m.in. prawa do: 

  • nauki 
  • pracy 
  • emerytury 

Dotyczą one wszystkich miejsc w Unii Europejskiej.  

 

Chorwacja  

Jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na Półwyspie Bałkańskim jest Chorwacja. Statystyki pokazują, że: 

“W 2021 roku do Chorwacji przyjechało 13,8 miliona turystów, o 77 %więcej niż rok wcześniej. Wykupili 84,1 miliona noclegów, to z kolei o 55 % więcej noclegów niż w tym samym okresie 2020 roku.” - Turystyka.rp.pl 

Na dzisiejszym spotkaniu członków UE ogłoszono decyzję o przyjęciu tego kraju do strefy Schengen od 1.01.2023 r. Oznacza to przede wszystkim duże ułatwienia w podróżowaniu. Dotychczas przy wjeździe oraz wyjeździe z kraju obowiązywały kontrole graniczne. Od przyszłego roku zostaną one zniesione.  

Rumunia i Bułgaria 

Komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson poinformował, że decyzją rady była odmowa przystąpienia do strefy Schengen Rumunii i Bułgarii. Przeciw był minister Austrii Gerhard Karner , który oświadczył podczas spotkania w Brukseli, że jego kraj zawetuje przystąpienie członków UE tych państw do bezpaszportowej strefy Schengen. Swoje obawy tłumaczył wzrostem wniosków o azyl w Austrii i większą możliwością nielegalnych migracji.   

Przeciw członkostwu Bułgarii był również minister spraw zagraniczny Holandii Hopke Hoekstra , który uważa, że jest jeszcze za wcześnie na przystąpienie Bułgarii do strefy Schengen. Polityk podkreślił, że warunkiem jest sprawne funkcjonowanie państwa, które jest w stanie zwalczać korupcję i przestępczość zorganizowaną, a obecne władze kraju tego nie gwarantują.  

Obecnie do strefy Schengen należy 26 państw: 22 z 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Dotychczas nie zniesiono jeszcze kontroli na granicach wewnętrznych Bułgarii, Chorwacji, Cypru i Rumunii. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną