Jak prawidłowo wyprać kurtkę puchową w pralce?

Martyna

Dom

16.11.2022 11:09

Jak prawidłowo wyprać kurtkę puchową w pralce?

W ostatnich dniach temperatura znacznie spadła. Synoptycy przewidują, że w najbliższym czasie mogą pojawić się nawet pierwsze opady deszczu ze śniegiem lub śniegu na obszarach nizinnych. W związku z tym najwyższy czas na przygotowanie zimowej garderoby. Dla osób, które jeszcze tego nie zrobiły, mamy poradnik dotyczący tego, jak prawidłowo i samodzielnie wyprać kurtkę puchową.

 

Wiele osób w swojej szafie ma puchową kurtkę. Jest świetnym elementem stylizacji oraz bardzo dobrze izoluje przed chłodem. Okazuje się, że niektóre osoby mają jednak problem dotyczący czyszczenia i odświeżania tego wierzchniego okrycia. W obawie przed zniszczeniem w ogóle jej nie piorą.

 

Czy można prać puchową kurtkę w pralce?

Oczywiście możemy wyprać swoją kurtkę puchową w pralce. Jest jednak kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać. Dziś przybliżymy Wam ten temat i zdradzimy triki, które pozwolą odświeżyć kurtkę bez obaw o jej zniszczenie.

  • Przygotowanie kurtki – przed włożeniem kurtki do pralki należy zapiąć wszystkie suwaki, opróżnić kieszenie, oraz wywinąć kurtkę na lewą stronę. Przed praniem należy ją namoczyć, żeby uciekło powietrze. Zabieg ten zmniejszy ryzyko zbicia się puchu.
  • Przygotowanie pralki – przed przystąpieniem do prania należy dokładnie wyczyścić pojemnik na płyn i proszek. Ponadto należy sprawdzić, czy w bębnie nie zalegają/wystają ostre elementy.

 

Jakiego środka piorącego użyć? Jaką ustawić temperaturę?

Do prania puchowej kurtki w pralce nie zaleca się wykorzystywania tradycyjnego proszki i płynu do płukania.

Najlepiej sięgnąć po preparaty dedykowane do prania i płukania puchu.

Pranie wykonujemy w trybie delikatnym (pranie wełny lub jedwabiu) o temperaturze maksymalnie 30 stopni.

Najlepiej ustawić 400 obrotów na minutę (max 600).

 

Zdjęcie Jak prawidłowo wyprać puchową kurtkę? #1

Pranie puchowej kurtki - Super triki!

Wiele osób obawia się prania puchowej kurtki w pralce z uwagi na możliwość zbijania się puchu.

Aby tego uniknąć wystarczy włożyć do bębna pralki piłeczki tenisowe. Najlepiej 4 sztuki. Piłki wirujące w bębnie razem z kurtką sprawią, że puch nie będzie zbijał się w kłębki.

 

Jak suszyć puchową kurtkę?

Nie zaleca się suszenia kurki przy źródle ciepła. Najlepiej, aby wyschła naturalnie.

Powinna wysychać na płasko. Co jakiś czas można ją rozklepywać i przekładać na drugą stronę.

Kurtkę można także wysuszyć w suszarce automatycznej. Warto dodać także piłeczki tenisowe. Należy wybrać program do suszenia delikatnych tkanin (max 60 stopni).