Policja apeluje o szczególną ostrożność na drogach w związku z nasilonym występowaniem mgły. Ważne w tym kontekście jest także korzystanie ze świateł przeciwmgielnych w sposób zgodny z przepisami.
Kluczowe światła
Ostrzeżenie o gęstych mgłach występujących w Polsce wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Widzialność w niektórych rejonach może wynosić do 50 metrów. Trudną sytuację na drogach podkreślał również nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:
„Trzeba zachować szczególną ostrożność i pamiętać o prawidłowym użyciu świateł przeciwmgielnych”.
Policjant zaznaczył, że mówią o tym artykuły 30 i 51 Prawa o ruchu drogowym. Jak przypomniał, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
Jeszcze większe obostrzenia
Nadkomisarz dodał, że obowiązek używania świateł dotyczy także kierującego pojazdem podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Zaznaczył również, że na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Opas podsumował:
„ Przednich świateł przeciwmgielnych zwanych też przeciwmgłowymi należy użyć wtedy, gdy zmniejszona jest widoczność podczas gorszych warunków atmosferycznych. Dotyczy to zarówno rzęsistego deszczu, śnieżycy czy jak to wynika z ich nazwy, mgły. W przypadku tylnych świateł ważne jest to, że te obostrzenia są większe. Według przepisów można je włączyć, jeżeli widoczność spadnie poniżej 50 metrów i tutaj tak naprawdę jedyną kwestią interpretacji jest określenie tych warunków”.
Ograniczona widoczność i kary
Zdaniem policjanta najlepszy sposób, aby ocenić jaka jest widoczność na drodze stanowi posłużenie się słupkami na poboczu. Są one stawiane w odległości mniej więcej 100 metrów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostrzec kolejnego słupka, znaczy, że widoczność spadła poniżej 100 metrów.
Na koniec warto przypomnieć, że za korzystanie ze świateł w sposób niezgodny z przepisami można otrzymać mandat w wysokości od 100 do 200 zł oraz od 2 do 4 punktów karnych.