Aspiryna to jeden z najpopularniejszych środków stosowanych w przebiegu przeziębienia. Jednak preparat, którego substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy, ma znacznie bardziej wszechstronne zastosowanie.
Aspiryna
Aspiryna, a raczej kwas acetylosalicylowy, który w niej znajdziemy, wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a także przeciwzakrzepowe przy długotrwałym stosowaniu w mniejszych dawkach. Tradycyjnie aspirynę stosuje się w leczeniu dolegliwości bólowych i małym lub umiarkowanym nasileniu, łagodzeniu objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie. Oprócz powyższych wskazań kwas acetylosalicylowy może być skuteczny w sytuacjach takich jak profilaktyka incydentów sercowo-naczyniowych, w profilaktyce nowotworów i w przebiegu ciąży. My zaś przyjrzymy się szczególnie jednemu wskazaniu, które zakłada stosowanie go na skórę.
Właściwości
Kwas salicylowy, który jest pochodną kwasu acetylosalicylowego zawartego w aspirynie, od dawna wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków przeznaczonych dla skóry trądzikowej. Wszystko dlatego, że przyczynia się on do zmniejszenia stanów zapalnych, co znacznie przyspiesza redukcję zmian towarzyszących trądzikowi. Dzięki właściwościom wysuszającym, głęboko oczyszczającym i złuszczającym maseczki z aspiryny cieszą się powodzeniem u Pań, które mają problemy z zaskórnikami, wągrami i przebarwieniami.
Dla kogo?
Maseczka wykonana z tabletek aspiryny lub innych tabletek, których substancja czynną jest kwas acetylosalicylowy nadaje się teoretycznie dla każdego. W praktyce jednak jest grupa osób, które nie powinny po nią sięgać. Specyfik najbardziej przypadnie do gustu Paniom ze skórą tłustą, skłonną do zmian trądzikowych, drobnych krostek i zaskórników. Dzięki działaniu katalitycznemu kwas acetylosalicylowy pomoże złuszczyć martwy naskórek przez co nie tylko oczyści skórę, ale także przywróci jej blask i rozjaśni przebarwienia.
Dla kogo nie?
Stosowanie maseczki z aspiryny czy nawet miejscowe jej nakładanie na zmiany skórne może okazać się niekorzystne dla osób z:
- ostrymi stanami zapalnymi
- otwartymi ranami
- skórą naczyniową
- mocną postacią trądziku
- trądzikiem różowatym
- atopowym zapaleniem skóry
- skórą skłonną do podrażnień
Działanie
Wiemy już, jakie są właściwości aspiryny, jak działa na naszą skórę i dla kogo jest polecana. Podsumujmy więc - aspirynowa maseczka :
- Zwęża pory
- Zmniejsza wypryski
- Niweluje niedoskonałości
- Wspomaga leczenie trądziku
- Łagodzi stany zapalne skory
- Działa rozjaśniająco
- Wygładza
- Złuszcza
- Oczyszcza
- Przyspiesza procesy regeneracyjne skory
- Zmniejsza widoczność blizn
Baza maseczki
Jest wiele wersji na przygotowanie maseczki z aspiryny, jednak wszędzie bazą są 3-4 tabletki leku. Niepowlekane tabletki, bez dodatków (np. witaminy C) rozgniatamy w moździerzu lub przy pomocy dwóch łyżeczek i zalewamy łyżeczką wody, pozostawiając całość na kilka minut. Następnie całość rozcieramy, dodajemy łyżeczkę jogurtu naturalnego i całość łączymy w masę, która będzie naszą bazą pod maseczkę.
Maseczki z aspiryny
Chcąc przygotować maseczkę, która będzie łagodziła stany zapalne i jednocześnie łagodziła podrażnienia, możemy do naszej bazy dodać miód. Prawdziwą bombę witaminową uzyskamy jeśli wzbogacimy ją o zawartość kapsułki, która zawiera witaminę A+E. Natomiast dodatek w postaci olejku z drzewa herbacianego sprawi, ż jej działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne będzie silniejsze. Z kolei kilka kropli soku z cytryny sprawi, że skóra będzie widocznie rozjaśniona, a przebarwienia mniej widoczne. Kolejny dodatek sprawdzający się przy bliznach i przebarwieniach to kurkuma – ma właściwości wybielające, więc w połączeniu z aspiryną będzie dobrze działać na ciemniejsze zmiany. Jeśli nasza skóra nie jest wyjątkowo tłusta i boimy się, że maseczka może ją przesuszyć, możemy dodać do niej kilka kropli ulubionego olejku lub łyżeczkę oliwy z oliwek.
Stosowanie maseczki
Efekty stosowanie maseczki z aspiryny będą najbardziej spektakularne, jeśli nasze działanie będzie systematyczne. Jeśli więc uznamy, że po pierwszym zabiegu nasza skóra pozostaje w dobrej kondycji zacznijmy regularnie stosować ją raz w tygodniu. Efekty będą widoczne już po miesiącu. Pamiętajmy jednak, by nie nadużywać zabiegów ponieważ możemy uzyskać odwrotny do zamierzonego efekt.
Preparat punktowy
Papkę, którą sporządzamy z roztartych tabletek aspiryny i wody możemy nakładać na zmiany skórne punktowo. Możemy w tym celu połączyć masę z odrobiną soku z cytryny lub odrobina miodu, ale nie ma takiej potrzeby. Preparat punktowy sprawdzi się, jeśli zależy nam na rozjaśnieniu przebarwień lub zmniejszeniu widoczności blizn, a także miejscowym złagodzeniu zmian skórnych. Aspiryna nakładana na skórę miejscowo bywa także bardzo skuteczna w walce z opryszczką i ziarniną.
Tonik odkażający
Jeśli chcemy przygotować tonik o właściwościach oczyszczających możemy roztartą w moździerzu aspirynę zalać większą ilością wody. Preparatem możemy przemywać regularnie zanieczyszczoną i problematyczną skórę. Musimy jednak pamiętać, że taki specyfik nie ma długiej daty przydatności po sporządzeniu, dlatego należy go przygotowywać w małych porcjach.
Podsumowując – aspiryna to preparat, który ze względu na jego wszechstronne właściwości i możliwość wykorzystania na wielu płaszczyznach, warto mieć w domowej apteczce.