Raport o ubóstwie: Nadchodzą trudne czasy!

Martyna P.
Newsy
17.10.2022 8:47
Raport o ubóstwie: Nadchodzą trudne czasy!

Analitycy z EAPN Polska nie mają pozytywnych przewidywań. W zbliżającym się roku poziom ubóstwa wzrośnie. Liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie może przekroczyć 2 miliony osób.

 

Podstawę wyznaczania granicy ubóstwa skrajnego stanowi minimum egzystencji, które szacowane jest przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS).

Kwota kwalifikująca do tej grupy jest ustalana przez GUS.

Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. 

Konsumpcja poniżej poziomu stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka i utrudnia egzystencje.

 

Jaki był 2021 rok w Polsce?

Analiza wskazuje, że w 2021 roku było mniej osób żyjących poniżej minimum egzystencji niż w 2020 roku.

Minimum to wyniosło wówczas 692 zł miesięcznie dla gospodarstw jednoosobowych oraz 1868 zł miesięcznie dla czteroosobowej rodziny (rodzice i dwoje dzieci do 14 lat).

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że skrajne ubóstwo w Polsce w 2021 roku spadło do najniższego poziomu w historii.

2021 rok przyniósł poprawę sytuacji makroekonomicznej w Polsce. Bezrobocie zaczęło spadać, a PKB wzrosło, odrabiając pandemiczne straty. Do przedpandemicznych poziomów wróciło także zatrudnienie w Polsce.

Autorzy opracowania (EAPN) podkreślili, że liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o około 400 tys. W 2020 roku było to 2,0 mln, w 2021 roku 1,6 mln.

Zdjęcie Raport o ubóstwie: Nadchodzą trudne czasy! #1

 

Nadchodzą trudne czasy

"Poverty Watch 2022" jest opracowaniem przygotowanym przez EAPN Polska (Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu).

Wynika z niego, że najbliższy rok może być gorszy od poprzednich, a liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrośnie do ponad 2 milionów.

Dr hab. Ryszard Szarfenberg twierdzi, że pesymistyczny scenariusz na nadchodzące czasy może wynikać z kryzysu uchodźczego oraz kryzysu kosztów życia, które towarzyszyły nam w 2022 roku.

Konsekwencje tych zjawisk będą widoczne dopiero w przyszłym roku. Zobaczymy wówczas, jak przełożą się one na stan ubóstwa faktycznego.

Analitycy z EAPN Polska twierdzą, że skala ubóstwa może wzrosnąć o 2 punkty procentowe i może przypominać stan z 2015 roku.

Wszystko zależy od poziomu inflacji, stopnia bezrobocia oraz integracji uchodźców.