Prace w ogrodzie: Co zrobić z opadłymi liśćmi?

Martyna P.
Ogród
14.10.2022 11:36
Prace w ogrodzie: Co zrobić z opadłymi liśćmi?

Spadające liście tworzą w lasach, parkach, ogrodach malownicze dywany. Umilają jesienne spacery i cieszą oko. Jednak opadłe liście w ogrodach mogą wiązać się z ogrodniczymi pracami, gdyż należy je usuwać z trawników. Jak je zagospodarować? Do czego wykorzystać?

Pozostawione liście na trawniku, czy ścieżkach będą gniły. Opadłe liście zalegające w oczkach wodnych mogą doprowadzić do pogorszenia jakości wody. Dlatego zalecane jest bezwzględne ich usuwanie. Niezebrane liście mogą powodować gnicie darni i prowadzić do pojawienia się pleśni śniegowej albo innych chorób grzybowych. Nie musimy ich jednak wyrzynać, możemy je wykorzystać na pożytek ogrodu.

 

Zdjęcie Prace w ogrodzie: Co zrobić z opadłymi liśćmi? #1

A może spalić liście?

Pierwszym nasuwającym się sposobem na pozbycie się liści jest ich palenie. Niestety jest to proceder niezgodny z prawem. Duża ilość dymu może zanieczyszczać powietrze oraz stanowić zagrożenie pożarowe, gdyż ogień może łatwo się rozprzestrzenić.

Zgodnie z prawem liście w ogrodzie możemy spalać tylko wtedy gdy gmina, którą zamieszkujemy, nie przewidziała innego rozwiązania, w swoim regulaminie. 

 

Liście jako odpady zielone

Jeśli chcemy pozbyć się liści, skapujmy je w worki i dostarczmy do lokalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

W niektórych gminach organizowane są również zbiórki liści w workach spod domów mieszkańców. Podobną praktykę stosują również zarządy Rodzinnych Ogródków Działkowych.

 

Liście jako kompost

Opadłe liście możemy wykorzystać jako kompost. Liście mieszamy z innymi resztkami roślinnymi. Można dodać także nawozu azotowego, którego zadaniem jest przyśpieszenie procesu rozkładu.

Najlepiej wykorzystać liście lipy, grabu, jesionu, wiązu, klonu, topoli czy brzozy.

Nie wykorzystujmy liści dębu, orzecha włoskiego, czy olchy.

 

Okrycie z liści  

Opadłe liście można także wykorzystać na okrycie roślin cebulowych, bratków, jukki ogrodowej, lilii oraz innych bylin przed zbliżającą się zimą. Stanowić one będą ochronę systemu korzeniowego przed mrozem i przesuszaniem, a nadziemne części roślin nieco ochronią przed wysuszającym wiatrem. 

 

Ściółkowanie

Liście możemy również wykorzystać do ściółkowania podłoża. Wykorzystajmy je na podłożu wokół zimozielonych krzewów liściastych i iglastych. Sprawdzą się także jako ściółka pod maliny.

Możemy wykorzystać rodzaje liści takie jak w przypadku okrywania. Unikajmy liści kasztanowca. Pamiętajmy, że ściółkowanie możemy wykonać dopiero po pojawieniu się pierwszych przymrozków.

Liście dobrze użyźniają glebę, poprzez tworzenie próchnicy.

Zdjęcie Prace w ogrodzie: Co zrobić z opadłymi liśćmi? #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną