Nitrofurazon - najtańsza maść z antybiotykiem dostępna bez recepty!

Patrycja

Zdrowie

29.09.2022 1:21

Nitrofurazon -  najtańsza maść z antybiotykiem dostępna bez recepty!

Obecnie na rynku dostępnych bez recepty  jest wiele preparatów do stosowania na skórę o działaniu przeciwbakteryjnym. Jednak reklamowane leki są równie drogie co popularne. Nitrofurazon to maść o pojemności aż 25 gram, za którą zapłacimy jedynie 7 złotych i chociaż nie jest rozpowszechniona, to działa równie dobrze co znane maści z antybiotykami.

Nitrofurazon

Nitrofurazon to maść, której substancja czynną jest nitrofural chemioterapeutyk o silnym działaniu bakteriostatycznym, a w większych stężeniach bakteriobójczym wobec drobnoustrojów Gram-dodatnich i Gram-ujemnych(także tych opornych na sulfonamidy i penicylinę), ponadto działa także na niektóre pierwotniaki. Wykazuje dobrą penetrację w szczeliny rany do tkanek objętych bakteriozą. Poza substancją czynną w ilości 2mg na 1g maści w leku znajdziemy jedynie wazelinę białą.

Wskazania do stosowania

Maść Nitrofurazon stosuje się w bakteryjnych zakażeniach skóry. Przeznaczona jest do miejscowego stosowania na skórę.

  • Spektrum działania nitrofuralu jest szerokie, substancja jest aktywna wobec bakterii Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Proteus sp., Aerobacter aerogenes.
  • Nitrofurazon możemy z powodzeniem stosować przy wtórnych zakażeniach zmian alergicznych wywoływanych przez bakterie
  • Lek stosuje się wspomagająco w leczeniu oparzeń i owrzodzeń.
  • Preparat może być stosowany w profilaktyce zakażeń ran, w tym ran pooperacyjnych i przeszczepów skórnych.
Zdjęcie Nitrofurazon -  najtańsza maść z antybiotykiem dostępna bez recepty! #1

Dawkowanie

Zaleca się stosować maść do maksymalnie dwóch razy dziennie, nakładać cienką warstwę na chorobowo zmienione miejsca na skórze. W razie potrzeby zmiany skórne można przykryć jałowym opatrunkiem. Jeśli po upływie 7 dni od stosowania leku nie następuje poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania

Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia z  uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa w tej grupie pacjentów. Ponadto nie należy używać maści w przypadku uczulenia na nitrofural lub wazelinę. Preparat nie nadaje się do stosowania po upływie 6 miesięcy od daty  pierwszego otwarcia.

Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią

W okresie ciąży nie należy stosować żadnego preparatu leczniczego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Lekarz, biorąc pod uwagę korzyści płynące ze stosowania leku ustali, czy przewyższają one potencjalne zagrożenie, jakie wiąże się z jego stosowaniem. Tylko jeśli decyzją lekarza korzyść z leczenia przewyższa ryzyko, preparat może zostać zastosowany kobiety w ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią, ponieważ brak badań o przenikaniu nitrofuralu do mleka matki. Wiadomo natomiast, że lek w niewielkim stopniu ulega wchłanianiu przez nieuszkodzoną oraz poparzoną skórę i błony śluzowe.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Nitrofurazon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów. Ponadto oczekiwane korzyści ze stosowania leku  z reguły przewyższają szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niezbyt często mogą wystąpić: reakcja alergiczna w postaci wyprysku kontaktowego (świąd, podrażnienie, obrzęk), alergiczne zapalenie skóry.

Ciekawostka                                                                          

Substancjami czynnymi o tym samym mechanizmie działania są:

  • Furagina
  • Nifuratel
  • Nifuroksazyd