W piątek Prawo i Sprawiedliwość złożyło poprawkę w sprawie przedłużenia bonu turystycznego. Nadal nie skorzystało z niego około pół miliona Polaków.
Komu przysługuje bon turystyczny?
Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nim płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Można go też wykorzystać do opłacenia zorganizowanego wypoczynku, np. wyjazdu dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.
ZUS wyjaśnia, że co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także, jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Pół miliona osób wciąż nie skorzystało
Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, w których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.
https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow
Nadal jednak wielu Polaków nie zdecydowało się skorzystać z bonu. Jak podliczył ZUS z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych Polacy aktywowali do tej pory ok. 3,8 mln. Wciąż pozostało więc 500 tys. bonów nieaktywnych. Niewykorzystane jeszcze środki to ok. 800 milionów złotych.
Będzie przedłużenie
Minister Andrzej Gut-Mostowy, odpowiedzialny w rządzie za turystykę, potwierdził w rozmowie z RMF FM, że bon turystyczny zostanie przedłużony do końca marca 2023 roku.
Termin ważności bonów był już kilkakrotnie wydłużany, ten ostatni, wpisany do znowelizowanej ustawy, upływa z końcem września tego roku. By jednak nie zmieniać całej ustawy, a sam termin, rządzący znaleźli inny sposób. Przedłużenie ma być dołączone do jednej z ustaw, które będą procedowane na posiedzeniu Sejmu.