17 sierpnia 2022 roku rozpoczął się nabór wniosków o dodatek węglowy. Większość urzędów już zajmuje się rozpatrywaniem wniosków. Okazuje się, że Polacy znaleźli sposób, aby dostać więcej pieniędzy niż oferowane przez rząd 3000 złotych.
W związku z embargiem nałożonym na surowiec sprowadzany z Rosji dostępność węgla spadła, a jego ceny znacznie wzrosły. Według projektodawców wsparcie finansowe w postaci dodatku węglowego wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Dodatek ma pokryć części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału.
Jeden dodatek na jedno gospodarstwo domowe!
Na wstępie przypomnijmy, że jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych przysługuje na każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ciepła jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
Warunkiem skorzystania z rządowego wsparcia jest dokonanie zgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Ministerstwo podkreśliło, że informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
WAŻNE: Przypomnijmy, że środki z tytułu dodatku przysługują na całe gospodarstwo domowe, dlatego też konieczne jest wpisanie we wniosku DANYCH WSZYSTKICH OSÓB WCHODZĄCYCH W SKŁAD GOSPODARSTWA DOMOWEGO. Dzięki temu Urząd ma możliwość weryfikacji.
Nieuczciwy proceder – Polacy chcą dostać więcej pieniędzy!
Mimo wyżej wymieniowych informacji znalazły się osoby, które chcą uzyskać więcej pieniędzy w ramach dodatku węglowego. Znalazły na to sposób.
Urzędnicy informują, że w ostatnim czasie pojawiło się masowe zjawisko „powstawania” nowych gospodarstw domowych.
Mieszkańcy jednego z polskich miast złożyli 3 osobne deklaracje CEEB, mimo że są braćmi, mieszkaj pod jednym dachem oraz mają wspólne źródło ciepła. Zamysłem mężczyzn było otrzymanie 9 tysięcy złotych zamiast 3 tysięcy złotych!
Urzędnicy informują także, o sytuacjach, gdzie małżeństwa składają osobne deklaracje, sugerując że są w separacji. Wszystko po to, aby otrzymać dwa dodatki.
Jak się okazuje, podobnych sytuacji jest więcej.
Polacy masowo edytują deklarację o głównym źródle ciepła (CEED)!
Okazuje się, że urzędnicy zaobserwowali także masowe zjawisko związane z deklaracjami CEEB. Polacy złożyli już swoje dokumenty do Centralnej Bazy Emisyjności Budynków, a po ogłoszeniu przez rząd przyznawania dodatku węglowego postanowili je edytować.
Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, mimo tego Polacy masowo zmieniają deklarację, aby dostać 3000 złotych dodatku.
Do kiedy złożyć wniosek? Kiedy nastąpi wypłata środków?
Gmina ma 30 dni na wypłacenie środków, licząc od dnia otrzymania wniosku.
Wnioski można wypełnić w Urzędzie Gminy lub za pośrednictwem Internetu (przez system ePUAP) w terminie do 30 listopada 2022 r.
Wniosek można pobrać ze strony internetowej gminy lub innej jednostki organizacyjnej.
Zachęcamy do zapoznania się z INSTRUKCJĄ KROK PO KROKU „Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez Internet”. Poradnik znajdziesz TUTAJ.
Przypomnijmy, że projekt ustawy o dodatku węglowym przewiduje przepisy zwalniające to świadczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto dodatek jest wyłączony spod egzekucji. Nie trzeba będzie go zatem uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu w deklaracji PIT.