Co można pasteryzować w zmywarce?
Dla wielu osób okres letni jest czasem na przygotowywanie owocowych i warzywnych przetworów, które cieszą smakiem przez pozostałą część roku. Proces pasteryzacji pozwala na zachowanie smaku sezonowych warzyw i owoców na dłużej. Dziś przedstawimy Wam ciekawy sposób wekowania słoików – chodzi o pasteryzację w zmywarce. Co można pasteryzować tą metodą?
Proces pasteryzacji nie jest trudny, jednak wymaga nakładów czasu. Warto jednak zdecydować się na samodzielnie wykonanie przetworów. Będą one zapewne smaczniejsze, gdyż sami decydujemy o zawartości. Ponadto sukces przyniesie wiele satysfakcji, a smak pyszności będzie nas cieszył przez długie miesiące.
Co to jest pasteryzacja?
Pasteryzacja to jedna z najpopularniejszych metod konserwowania żywności.
Celem pasteryzacji jest zniszczenie bakterii i grzybów, przy jednoczesnym zachowaniu wartości odżywczych w utrwalonym produkcie.
Pasteryzacja polega na podgrzaniu zamkniętych słoików.
Wekowanie słoików wykonuje się w temperaturze 75 - 100 stopni.
Ważny etap - Przygotowanie akcesoriów
W przygotowywaniu przetworów bardzo ważnym elementem jest dobór słoików i zakrętek.
Należy upewnić się, czy żadne z nich nie są uszkodzone. Uszczerbienia i wgniecenia mogą być powodem nieodpowiedniej szczelności i prowadzić do dostania się powietrza do środka. Tym samym pasteryzacja nie przyniesie zamierzonego rezultatu.
Bardzo ważne jest także wyparzenie pojemników i zakrętek przed przystąpieniem do wekowania. Możesz zrobić to we wrzątku (gotując przez 10 minut) lub w zmywarce, ustawiając program 75 stopni. Ważne, aby nie dodawać do zmywarki żadnych detergentów.
Ponadto słoiki muszą być suche.
Pokrywki muszą być idealnie dopasowane do słoików, aby nie podciekały.
Pasteryzacja w zmywarce!
Pasteryzacja w zmywarce jest szybsza i łatwiejsza od tradycyjnego wekowania w garnkach. Przewagą tej metody jest możliwość pasteryzacji wielu słoików jednocześnie, dzięki gabarytom zmywarki.
Do pasteryzacji w zmywarce należy użyć słoików typu Twist off z metalową nakrętką.
Co można pasteryzować w zmywarce?
W zmywarce można pasteryzować właściwie każdy produkt – zarówno kompoty, jak i dżemy/konfitury, a nawet warzywa w zalewie octowej.
Jeśli chcesz przygotować owocowe dżemy, konfitury, soki, owoce w syropie, lub kompoty możesz użyć m. in.: truskawek, malin, wiśni, czereśni, śliwek, moreli, brzoskwiń, porzeczek, agrestu, jabłek, gruszek i jagód.
Do warzyw, które świetnie sprawdzą się w przetworach, należą, m. in.: ogórki, cukinia, papryka, pomidory, kalafior, dynia, buraki, czy kapusta. Warto zrobić również przetwory z użyciem grzybów.
Ponadto za pomocą zmywarki możesz przedłużyć trwałość obiadowych potraw tj. bigos, czy gulasz.
Ważne: metoda ta nie nadaje się do pasteryzowania groszku oraz fasoli, ze względu na za niską temperaturę pasteryzacji.
Jaką ustawić temperaturę?
Pasteryzacja w zmywarce powinna odbywać się w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza i nie większej niż 100 stopni Celsjusza. Najlepiej użyć programu o temperaturze 70-75 stopni.
Pasteryzacja w zmywarce – o czym pamiętać?
Ważną informacją jest to, że przy nakładaniu przetworów do słoików należy zostawić około 2 cm wolnej przestrzeni pod pokrywką.
Słoiki z metalową pokrywką należy ustawić w zmywarce do góry dnem i włączyć program myjący.
Nie należy dodawać do zmywarki żadnych detergentów!
Do wekowania w zmywarce nie używajmy słoików z gumową uszczelką.
Do procesu pasteryzacji nie dokładaj do zmywarki innych naczyń.
Po zakończonym cyklu wyciągamy słoiki i układamy nadal dnem do góry, dzięki czemu proces pasteryzacji będzie trwał dłużej.
Po 24 godzinach możemy odwrócić słoiki i sprawdzić, czy proces pasteryzacji przebiegł pomyśle. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł pt. „Jak sprawdzić, czy słoik się zawekował?” Szczegóły TUTAJ.