Upał: czy można nie przyjść do pracy? Komu należy się L4?

Agnieszka
Newsy
01.07.2022 8:55
Upał: czy można nie przyjść do pracy? Komu należy się L4?

Afrykański żar zalał Polskę i jeszcze kilka dni upały będą dawać nam się we znaki. Na jednych upały wpływają bardzo źle, na innych nieco lżej. Jednak temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza mogą przysporzyć nas o bardzo złe samopoczucie. Czy z powodu ogromnych upałów można nie pójść do pracy? Wyjaśniamy, kto może zostać zwolniony z obowiązków zawodowych w gorące dni.

Czy można nie pójść do pracy z powodu upałów?

Praca w tak wysokich temperaturach nie jest przyjemna, a wręcz może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. Mowa szczególnie o osobach, które pracują na zewnątrz, a czasami nawet w pełnym słońcu bez kawałka cienia. Problem dotyczy też osób, które pracują w pomieszczeniach bez klimatyzacji. 

Podczas upałów na pracodawcy spoczywają liczne obowiązki, które musi wypełnić, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo. Pracodawca może, choć nie musi, skrócić czas pracy, wydłużyć przerwę w pracy lub zarządzić pracę zdalną. W każdym z tych przypadków pracownikowi nie pomniejsza się wynagrodzenia z tego powodu. 

Zdjęcie Upał: czy można nie przyjść do pracy? Komu należy się L4? #1

Rozwiązaniem może być L4 - kto je dostanie?

L4 z powodu upałów wydaje się więc lepszym rozwiązaniem dla osób, dla których upał jest realny zagrożeniem. Zwolnienie lekarskie z powodu upałów należy się między innymi osobom w ciąży, dla których upał stanowi duże ryzyko oraz osobom chorym na serce.

Inne stany zdrowia także mogą być powodem do otrzymania L4. O tym, czy otrzymamy zwolnienie z pracy zadecydują jednak wyniki badań i lekarz.

Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w upalne dni?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do darmowej wody, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza na zewnątrz i 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniu. 

W jego odpowiedzialności jest także zapewnienie posiłku. W niektórych sytuacjach pracownicy powinni dostać także elektrolity oraz posiłek. Mówi o tym art. 232 Kodeksu pracy:

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną