Jakich produktów nie można zamawiać do paczkomatu?

Katarzyna
Poradnik
21.06.2022 21:43
Jakich produktów nie można zamawiać do paczkomatu?

Coraz więcej rzeczy zamawiamy do paczkomatu, ponieważ jest to najprostszy sposób odbioru przesyłki. Czego jednak nie można zamówić do paczkomatu?

Era paczkomatów 

Paczkomaty InPost bardzo ułatwiły odbiór zamawianych przesyłek. Dzięki tym modułowym, metalowym skrzyniom odbieramy przesyłkę wtedy, gdy mamy na to czas. Zamówiona paczka trafia do odpowiedniej skrzynki w paczkomacie, która otworzy się po podaniu kodu, który przychodzi na telefon komórkowy adresata przesyłki. Paczkomaty są czynne przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, a więc możemy odebrać ją w każdym momencie. Taka paczka czeka na odbiór w paczkomacie przez 48 godzin, a po tym czasie zostaje odesłana od odpowiedniego oddziału, a następnie do nadawcy.

Zdjęcie Jakich produktów nie można zadamawiać do paczkomatu? Sprawdzamy! #1

Prosty odbiór przesyłek 

Odbiór przesyłek w paczkomacie bardzo uprościł procedurę zamawiania, ponieważ nie trzeba już czekać na kuriera w domu, ani udawać się na pocztę w celu odbioru przesyłki. Paczkę można zamówić do najbliższego lub wybranego przez siebie paczkomatu, a że na jej odebranie jest 48 godzin, to można tak zaplanować dzień, aby zdążyć ją odebrać w wymaganym czasie. Nie wszystkie produkty można jednak zamówić do paczkomatu, ponieważ mogą się uszkodzić lub są po prostu zbyt drogocenne.

Zalecenia InPost

InPost zaleca, aby niektórych rzeczy nie zamawiać do paczkomatu, ponieważ są to przedmioty wartościowe i mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Firma sama wymienia listę rzeczy, które nie powinny trafić do paczkomatu, a są to:

- pieniądze, papiery wartościowe, ważne dokumenty,

- przedmioty wartościowe takie jak np. biżuteria, antyki czy dzieła sztuki,

- broń i amunicja jednak z wyłączeniem pistoletów hukowych, startowych i alarmowych oraz amunicji do tych pistoletów, o ile nie są bronią palną w rozumieniu ustawy,

- przedmioty, które pochodzą z przestępstwa,

- środki, które są wybuchowe, łatwopalne, mutagenne, żrące, drażniące, szkodliwe, uczulające lub utleniające,

- środki, które mogą spowodować zagrożenie dla zdrowia, życia ludzkiego lub szkody majątkowe,

- narkotyki i substancje psychotropowe,

- artykuły, które trzeba transportować w wymagających warunkach,

- martwe lub żywe zwierzęta i rośliny,

- rzeczy, które są kruche i mogą się szybko połamać.

Zdjęcie Jakich produktów nie można zadamawiać do paczkomatu? Sprawdzamy! #2

Ubezpieczenie przesyłki 

Jeśli chcemy bardziej zadbać o bezpieczeństwo przesyłanej paczki, to możemy ja dodatkowo ubezpieczyć. Według regulaminu InPost i paragrafu 14 za niewykonaną lub nienależycie wykonaną usługę (utratę, uszkodzenie czy ubytek w przesyłce) można wnioskować o odszkodowanie. Ubezpieczenie to obejmuje przesyłki do 200 zł i jest to oferta podstawowa. Jeśli przesyłka jest droższa, to firma zaleca, aby zakupić dodatkową ochronę, która kosztuje trochę więcej, ale za to nasza paczka będzie ubezpieczona na kwotę nawet 20 000 zł.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną