Senat przyjął bez poprawek ustawę o 14. emeryturze. Oznacza to, że seniorzy już niedługo powinni otrzymać świadczenie. Rząd szacuje, że “czternastkę” dostanie w tym roku 9 milionów emerytów i rencistów. W tym roku także będzie obowiązywać reguła “złotówka za złotówkę”. Ile wyniesie? Kiedy wypłata świadczenia?
Z powodu inflacji stawki emerytur podniosą się łącznie o 7%. Dodatkowo, emerytom wypłacana jest od marca 13. emerytura, a na jesień - 14. Emerytura. Również w 2022 roku.
Senat przyjął czternastą emeryturę. Ile wyniesie?
Senat oficjalnie przyjął ustawę wprowadzającą czternastą emeryturę w 2022 roku. Dokument czeka teraz jedynie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Czternasta emerytura w 2022 roku wyniesie tyle, ile minimalna kwota emerytury. Będzie to 1338,44 zł brutto. Oszacowano, że otrzyma je 9 milionów Polaków. Jednak nie wszyscy otrzymają świadczenie w pełnej kwocie.
7,7 miliona osób otrzyma dostanie czternastą emeryturę w pełnej wysokości. Pozostali jednak będą objęci regułą “złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że jeśli dochód seniora przekroczy 2,9 tys. zł, czternastka będzie proporcjonalnie niższa.
Kiedy świadczenie zostanie wypłacone?
Zgodnie z ustawą przyjętą przez Senat czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.
– Szacunek dla seniorów to nie jest tylko nasze hasło na standardach. To hasło, które wobec was – nasze babcie, dziadkowie, matki i ojcowie – realizujemy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – To nasze mamy, nasi ojcowie, dziadkowie i babcie poświęcali wszystko w trudnych czasach powojennych i później pereelowskich i pierwszych latach transformacji – dlatego nasza troska o seniorów jest dla naszego rządu najwyższym priorytetem –mówił Mateusz Morawiecki w lutym tego roku.
– Waloryzacja będzie kwotą około 40 miliardów złotych. To także środki na wsparcie trzynastej i czternastej emerytury – powiedziała wtedy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.