Kolejne podwyżki stóp procentowych! Ile tym razem?

Agnieszka
Newsy
09.06.2022 9:12
Kolejne podwyżki stóp procentowych! Ile tym razem?

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Jest to ważna informacja dla ogromnej liczby Polaków, ponieważ oznacza to podwyższenie rat kredytów.

Dziewiąta podwyżka stóp procentowych. Ile tym razem?

8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej podniosła, już dziewiąty raz, stopy procentowe. Tym razem stopy wzrosły o 75 bp, co oznacza, że stopa referencyjna wynosi obecnie 6 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku. Przed kolejnego wzrostu główna stawka wynosiła 5,25 procent. Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. 

Wcześniej już można się było tego spodziewać. Eksperci finansowi zapowiadali, że z wyliczeń dotyczących choćby ogromnej inflacji wynika, że stopa referencyjna może osiągnąć około 6 procent.

"Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - wskazała Rada.

Zdjęcie Kolejne podwyżki stóp procentowych! Ile tym razem? #1

Dlaczego wciąż podnoszona jest stopa procentowa?

Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe po to, aby spowolnić inflację. "Nadal będziemy podnosić stopy procentowe, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży" - zapowiadał na początku maja Adam Glapiński.

Według informacji GUS w Polsce w maju 2022 roku wyniosła inflacja wyniosła aż 13,9 procent. Ceny miesiąc do miesiąca wzrosły przez nią o 1,7 procent. Nie trzeba jednak długo liczyć, wystarczy przejść się do sklepu po codzienne zakupy, aby zauważyć, jak bardzo wzrosły ceny wszystkich produktów.

Podwyższenie stóp procentowych oznacza jednak podwyżki rat kredytów dla wielu milionów Polaków. 

Uchwała RPP wejdzie w życie w czwartek, 9 czerwca. Poziom stóp procentowych po środowej decyzji wyniesie w skali rocznej:

- stopa referencyjna 6,00 proc. 

- stopa lombardowa 6,50 proc.

- stopa depozytowa 5,50 proc.

- stopa redyskonta weksli 6,05 proc. 

- stopa dyskontowa weksli 6,10 proc.