Ustawa z dnia 17 listopada 2021 wprowadziła nowe świadczenie dla rodziców. Chodzi o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Wnioski o tak zwane “żłobkowe” rodzice mogą składać od 1 kwietnia 2022 roku. Niedługo jednak kończy się czas składania wniosków. Co warto wiedzieć?
Ile wynosi świadczenie żłobkowe?
Warunkiem do otrzymania świadczenia jest niekorzystanie z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Świadczenie przysługuje dziecku, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub znajduje się pod opieką dziennego opiekuna.
Maksymalna kwota świadczenia to 400 zł. Nie może jednak ona przekraczać wysokości opłaty za pobyt dziecka w placówce.
Jak złożyć wniosek o świadczenie żłobkowe?
Wniosek o świadczenie żłobkowe składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, od 2022 ZUS usunął możliwość składania większości wniosków o świadczenia osobiście w placówkach. Możliwe jest to tylko za pomocą drogi elektronicznej, poprzez trzy platformy:
- portal Emp@tia;
- bankowość elektroniczna;
- PUE ZUS.
Składanie wniosku o świadczenie żłobkowe. Do kiedy? Ważna data - 31 maja
Warto pamiętać, że wniosek można składać już od 1 kwietnia 2022, jednak tylko na dzieci, które już uczęszczają do żłobka lub innej placówki. Wnioski można bowiem składać najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.
Jeśli dziecko od dawna już uczęszcza do której z wymienionych placówek, warto złożyć wniosek do 31 maja 2022 roku. Wtedy prawo do świadczenia ustala się począwszy od 1 stycznia 2022 (jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym dziecko pierwszy raz poszło do żłobka czy innej instytucji).
Złożenie wniosku po 31 maja poskutkuje tym, że świadczenie nie zostanie przyznane na poprzednie miesiące roku, gdy dziecko uczęszczało do placówki, a od miesiąca, w którym złożono wniosek.