Robaki w domu. Które z nich są groźne dla ludzi?

Katarzyna
Dom
04.05.2022 20:54
Robaki w domu. Które z nich są groźne dla ludzi?

W domu czasami można spotkać różnego rodzaju robaki, które zagnieżdżają się w roślinach, ciuchach czy łazience. Jak zwalczyć niektóre z nich? Podpowiadamy!

Zdjęcie Robaki w domu. Które z nich są groźne dla ludzi? Odpowiadamy! #1

Robaki w domu 

Nikt z nas nie chce mieć w domu robaków, a znalezienie jakiegoś z nich wywołuje w nas czasami panikę. Niektóre z nich są przerażające i mogą roznosić różne choroby. Które robaki są groźne dla człowieka? Jak je zwalczyć? Podpowiadamy!

Mól spożywczy lub kuchenny

Z molami spożywczymi zapewne każdy z nas miał chociaż raz do czynienie. Mole spożywcze zajadają się produktami spożywczymi, które znajdują się w ciemnych i trudno dostępnych miejscach. Lubią ziarna zbóż, nasiona roślin, wyrobu cukiernicze, orzechy, zioła, suszone warzywa i owoce. Jeśli mole spożywcze zagnieździły się w jakimś produkcie, to jest on definitywnie do wyrzucenia, ponieważ na pewno został zanieczyszczony odchodami mola, jego przędzą lub martwymi owadami. Mole przenoszą różne bakterie i grzyby, które są niebezpieczne dla człowieka.

Zwalczanie mola spożywczego

Pozbyć się moli spożywczych można poprzez wyrzucenie wszelkich zainfekowanych produktów oraz dokładne wyczyszczenie szafek, w których stały. Można również na szafki nakleić specjalne naklejki, do których mole będą się przyklejać.

Pchły

Pchły to robaki, które mogą zagnieździć się zarówno na naszym pupilu, jak i na nas. Jeśli więc pies często się drapie, to warto dokładnie przyjrzeć się jemu i jego legowisku. Jeśli nas zbyt często swędzi głowa, to również należy dokładnie przyjrzeć się swoim włosom. Pchły do przeżycia potrzebują krwi, a więc kąsają zarówno ludzi jak i zwierzęta. Po ukąszeniu pchły może pojawić się świąd, a nawet rana. Robaki te przenoszą bakteryjną chorobę kociego pazura, która może wywołać zapalenie mózgu lub szpiku kostnego. Warto więc jak najszybciej pozbyć się tych robaków.

Zdjęcie Robaki w domu. Które z nich są groźne dla ludzi? Odpowiadamy! #2

Zwalczanie pcheł

Aby zwalczyć pchły należy zastosować środki owadobójcze, które rozsypuje się w ciemnych częściach mieszkania. Dla pupila poleca się nowoczesne krople do wcierania lub aerozole i atomizery, które mają działanie owadobójcze. Dla człowieka w aptece można kupić specjalne szampony przeciw pchłom oraz preparaty, która pozwolą się ich pozbyć.

Rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe są pokryte łuską w kolorze srebra i bardzo często występują w naszych domach. Lubią ciepłe i wilgotne pomieszczenia oraz te gdzie można znaleźć resztki jedzenia. Najbardziej lubią produkty, które mają w swoim składzie skrobie. Najczęściej spotykane są więc w kuchni lub łazience, a bez jedzenia mogą przeżyć nawet rok. Szybko się rozmnażają, jednak nie przenoszą na człowieka żadnych chorób. Niestety bardzo lubią również produkty, które mają w sobie celulozę, a więc zjadają np. książki lub tapetę ze ściany.

Zdjęcie Robaki w domu. Które z nich są groźne dla ludzi? Odpowiadamy! #3

Zwalczanie rybika

Rybika, zwanego molem książkowym można zwalczyć za pomocą olejków eterycznych o zapachu cytryny, cedru, lawendy, goździka czy liścia laurowego. Zapach ten skutecznie je odstrasza. Można również zwinąć gazetę w rulon i związać ją na końcach. Rybiki chętnie tam wejdą, ponieważ będzie dawać jedzenie, jak i schronienie. Rano należy taką gazetę szybko wyrzucić.

Mrówka faraona

W domu można również znaleźć mrówki Faraona, które potocznie nazywane są faraonkami. Można je zaleźć w kuchniach lub łazienkach, gdzie chowają się w szczelinach lub przestrzeniach między kafelkami. Faraonki to mrówki, które gryzą i przenoszą choroby takie jak czerwonka lub gruźlica. W poszukiwaniu pożywienia mogą znajdować się w szafkach, szufladach czy w spiżarni.

Zwalczanie mrówek faraona

Aby oczyścić dom z faraonek, należy wyrzucić wszelką żywność, która została przez nie nadpoczęta. Następnie należy dom spryskać specjalnym środkiem, który wytępi je do końca. Można również zastosować różne proszku lub trutki, w zależności o skali problemu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną