Jak dobrać idealny okap do Twojej kuchni?

Sponsorowany

Dom

04.05.2022 11:50

Jak dobrać idealny okap do Twojej kuchni?

Wiele osób traktuje wybór okapu kuchennego po macoszemu. Jest to błąd, bo to urządzenie nie mniej ważne niż płyta grzewcza, piekarnik, czy lodówka. Zanim klikniesz pod którymś z okapów "kup", koniecznie sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje, jakimi dodatkowymi funkcjami się wyróżniają oraz na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu okapu do swojej wymarzonej kuchni. 

Kupując okap kuchenny, musisz ustalić, jak będzie montowany, wybrać optymalną wydajność oraz poziom głośności. Zastanów się też nad dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami, które mogą Ci zaoferować poszczególne modele okapów.

Dlaczego wybór okapu jest taki ważny?

Zadaniem okapu jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, dymu, wilgoci oraz tłuszczu, który potem osadza się na wszystkich sprzętach i trudno się go pozbyć. W dzisiejszych aranżacjach domów i mieszkań ogromną popularnością cieszą się otwarte przestrzenie, w tym również kuchnie otwarte na salon oraz aneksy kuchenne. W takich przypadkach dobry okap jest niebywale ważny. Pomoże Ci zapobiec osiadaniu brzydkich zapachów na zasłonach, kanapie, fotelach, dywanach. Możesz cieszyć się zaletami gotowania z widokiem na salon, bawiące się dzieci, prowadzić rozmowy z gośćmi, bez obaw o lepki tłuszcz w jadalni lub części wypoczynkowej.

Rodzaje okapów kuchennych

Producenci okapów regularnie dbają o to, by zaspokoić zarówno pragmatyczne, jak i estetyczne potrzeby swoich klientów. Dostosowują swój asortyment do bieżących trendów stylizacyjnych i dodają usprawniające funkcje.

Aktualnie do wyboru masz:

  • okapy ścienne;
  • okapy podszafkowe;
  • okapy wyspowe;
  • okapy teleskopowe.

Podstawowa różnica między nimi to sposób montażu. Okapy ścienne (kominowe) mocowane są bezpośrednio do ściany, okapy podszafkowe zajmują najmniej miejsca i można je dyskretnie ukryć w zabudowie, okapy wyspowe dedykowane są kuchniom z płytą grzewczą umiejscowioną na wyspie. Taki okap montowany jest do sufitu. Okapy teleskopowe to z kolei urządzenia wysuwane z blatu.

 

Zdjęcie Jak dobrać idealny okap do Twojej kuchni? #1

 

Klasyczny okap ścienny

Wśród dostępnych modeli klasycznych, czeka na Ciebie naprawdę szeroki wybór. Jeżeli zależy Ci na doskonałej jakości, zapoznaj się z ofertą niemieckiej marki KKT KOLBE, która już teraz prowadzi sprzedaż również na terenie Polski.  Obok okapów prostych, spełniających swoje podstawowe funkcje, niedrogich, a przy tym niezawodnych, wykonanych z wysokiej jakości materiałów, znajdziesz również produkty klasy premium, dla najbardziej wymagających klientów.

Jeżeli na swój okap ścienny chcesz wydać kilkaset złotych, możesz liczyć na 3-stopniowy wybór mocy, filtr węglowy, mocne oświetlenie LED oraz filtr przeciwtłuszczowy, który można myć w zmywarce. Niewiele więcej zapłacisz za model z 9-stopniowym wyborem mocy, wyższą klasą energetyczną oraz niższym poziomem głośności.

Od okapów KKT KOLBE możesz wymagać jednak znacznie więcej. Co powiesz na obsługę za pomocą panelu dotykowego Touch Select, oświetlenie ambient, albo oryginalny design? Okap ścienny podłączony jest do poprowadzonego w ścianie przewodu wentylacyjnego. Z uwagi na montaż w widocznym miejscu, warto wybrać taki, który będzie spójny z kuchenną aranżacją.

Zdjęcie Jak dobrać idealny okap do Twojej kuchni? #2

Inteligentne okapy kuchenne

Wśród produktów KKT KOLBE znajdziesz również te mocno zaawansowane technologicznie, stworzone z myślą o właścicielach Smart Home. Dostępne są okapy kuchenne, sterowane za pomocą pilota lub aplikacji zainstalowanej w telefonie. To bardzo wygodne, gdy nie musisz wstawać od stołu, by wyłączyć okap. Możesz również zwiększyć jego moc, oglądając na kanapie telewizję, czy prowadząc rozmowę z gośćmi.

 

Wydajność i głośność pracy okapu

Na co powinnaś zwrócić uwagę, wybierając okap do swojej kuchni? Poza sposobem, miejscem montażu i granicą budżetu, którym dysponujesz, musisz także ustalić, czy zależy Ci na cichej pracy urządzenia. To znów szczególnie ważne w przypadku otwartych kuchni, by podczas gotowania okap nie przeszkadzał domownikom w odpoczynku, oglądaniu telewizji, słuchaniu muzyki, rozmowie czy drzemce. Zakłada się, że w takich mieszkaniach należy wybierać okapy, które na I poziomie pracy wytwarzają do około 50 dB.

Wydajność pracy okapu kuchennego określana jest na podstawie ilości powietrza (w m3), które urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu 1h pracy. Aby ustalić wydajność, która będzie optymalna w Twojej kuchni, pomnóż jej powierzchnię wyrażoną w m2 (kuchnie otwarte liczymy łącznie z salonem/jadalnią) przez wysokość. Otrzymany wynik przemnóż przez 6/9/12, by otrzymać adekwatnie niezbędną wydajność przy najniższym, średnim i najwyższym stopniu mocy.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, nie wiesz, który okap kuchenny wybrać, skontaktuj się z doradcą KKT KOLBE. Możesz tam liczyć na fachową obsługę i kompleksową pomoc podczas zakupów.