Pracownicy Polregio, największego przewoźnika kolejowego w Polsce, odwołują coraz więcej połączeń. Jest to forma strajku. Okazuje się bowiem, że pracownicy Polregio oczekują lepszych warunków pracy oraz wyższego wynagrodzenia. Jest to jednak dopiero początek strajku. Jego najbardziej uciążliwą część zapowiedziano na 16 maja.
Strajk kolejarzy
Pracownicy Polregio postanowili rozpocząć strajk. Już teraz wiele połączeń kolejowych, również tych na bardzo popularnych trasach, jest odwołana. Od kilku dni bardzo wiele pociągów Polregio w całej Polsce jest zawieszonych. 20 kwietnia w trasę nie wyjechało ponad 100 pociągów.
Odwołano m.in. pociągi między Poznaniem Gł. i Wrocławiem Gł., Lesznem i Głogowem, Piłą i Bydgoszczą. Zamiast niektórych składów uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Jak pisze portal tvn24.pl problemy występują też na Podlasiu. Z dnia na dzień może być jednak jeszcze gorzej.
Przyczyny strajku kolejarzy
Jak wskazał na antenie Tok FM Leszek Miętek, prezydent Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, związkowcy prowadzą negocjacje z zarządem Polregio już od października 2021 roku. Pracownicy domagają się bowiem między innymi 700 zł podwyżki w stosunku do grudnia ubiegłego roku.
“Doszło do fiaska rozmów w spółce na temat wzrostu wynagrodzeń. Nie udało się osiągnąć porozumienia. Nie widzimy żadnej woli rozwiązania tego problemu. Nie mamy więc innego wyjścia” - stwierdził Miętek w Tok FM.
Czeka nas strajk generalny? Całkowity strajk kolejarzy już 16 maja
Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy zawiązany w strukturach Polregio poinformował „Rynek Kolejowy”, że zamierza rozpocząć strajk w dniu 16 maja. Pociągi mają stanąć w całej Polsce.
– Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy stwierdza, że prowadzone zgodnie z zaleceniami działania w poszczególnych zakładach spółki do tej pory nie skłoniły właściciela i zarządu do podjęcia decyzji przybliżających do zawarcia porozumienia wdrażającego podwyżki wynagrodzeń – czytamy. MKPS poinformował też o przyjęciu regulaminu strajku generalnego.
– MKPS utrzymuje w mocy uchwałę w sprawie bezwzględnego przestrzegania przez pracowników harmonogramów pracy i niewyrażanie zgody na ich zmianę, a także odmowę pracy w nadgodzinach przez pracowników, których wykonywanie pracy wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej – dodają związkowcy.