Majówka zazwyczaj jest dla wielu Polaków czasem na wyjazdy. Długi weekend i wiosenna aura sprzyja licznym wycieczkom. Czy pogoda podczas majowego weekendu dopisze? Czy możemy liczyć na beztroskie wygrzewanie się w promieniach słońca?
Długi weekend majowy 2022
Majówka w tym roku wypada w niedzielę (1 maja) oraz we wtorek (3 maja). Za święto wypadające w niedzielę nie przyznaje się wolnego. Natomiast we wtorek będzie dniem ustawowo wolnym od pracy.
Jeśli planujemy dłuższy wyjazd lub chcemy odpocząć trochę dłużej, warto wziąć wolne w poniedziałek 2 maja. Daje nam to razem czterodniowy weekend: od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja.
Pogoda na majówkę
Synoptycy co prawda spodziewają się ciepłych mas powietrza nad Polską, ale dopiero w drugiej połowie maja. Wtedy będziemy mogli cieszyć się temperaturą powyżej 25 stopni Celsjusza. Jednak początek maja nie będzie tak cieplutki. Synoptycy określają, że warunki atmosferyczne podczas majówki będą umiarkowane.
Warto przeanalizować prognozy dla poszczególnych regionów Polski. Mazury, Podlasie, Pomorze czy Małopolska? Gdzie będzie najkorzystniejsza pogoda?
- Na Mazurach podczas weekendu majowego możemy spodziewać się temperatur w okolicach 12-16 stopni Celsjusza. Warto przygotować się także na przelotne opady i burze;
- Na Pomorzu możemy powiewać się temperatury między 11, a maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Będzie pogodnie, bezchmurnie, ale zdecydowanie za chłodno na zażywanie kąpieli słonecznych. Wybierając się w tamtejsze rejony, warto zaplanować zwiedzanie zabytków lub nastawić się na wycieczki rowerowe i spacery;
- Małopolska miło zaskoczy - 30 kwietnia w Krakowie na termometrach zobaczymy 17 stopni Celsjusza. Jednak 3 maja nastąpi spadek do zaledwie 10 stopni Celsjusza. W Zakopanem możemy spodziewać się w tym terminie przelotnych opadów i dużego zachmurzenia;
- Na Podlasiu pogoda nie rozpieści turystów. Na termometrach pojawiać się będzie od 11 do 13 stopni Celsjusza.
Deszczowy maj
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na maj.
Okazuje się, że średnia miesięczna temperatura powietrza w maju będzie mieścić się w normie wieloletniej (1991-2020). Temperatura będzie kształtować się podobnie jak w ubiegłych latach.
Jednak miesięczna suma opadów w tym miesiącu może negatywnie zaskoczyć. Na przeważającej części Polski będziemy obserwować opady kształtujące się powyżej normy wieloletniej.
Meteorolodzy podkreślają, że jest to prognoza eksperymentalna, orientacyjna. Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. W prognozie nie można uwzględnić ryzyka nagłych zjawisk atmosferycznych.