Sprawdź co może być przyczyną nocnego kaszlu u dziecka!

Patrycja
Zdrowie dziecka
06.04.2022 12:02
Sprawdź co może być przyczyną nocnego kaszlu u dziecka!

Nocny, suchy kaszel u dzieci może być bardzo męczący zarówno dla nich samych, jak i dla ich opiekunów. Czasami pomimo zastosowania inhalacji, syropów, a nawet antybiotyków, nie jesteśmy w stanie pozbyć się napadów utrudniających maluchowi zasypianie. Dzieje się tak dlatego, że przyczyną nie zawsze jest infekcja.

Choroby układu oddechowego

Suchy nocny kaszel zazwyczaj związany jest z zakażeniami górnych dróg oddechowych wywoływanymi przez wirusy. Kaszel może wskazywać na niegroźne przeziębienie, ale może być także objawem krztuśca – ostrej choroby zakaźnej, zapalenia zatok, podgłośniowego zapalenia krtani czy astmy. 

Podrażnienie dróg oddechowych

Suchy kaszel może być objawem podrażnienia dróg oddechowych poprzez różnego rodzaju substancje, zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze. Optymalny poziom nawilżenia powietrza wynosi 40-50%, wartości niższe mogą być przyczyną podrażnienia górnych dróg oddechowych. Natomiast wyższy poziom nawilżenia może powodować rozwijanie się pleśni, których cząsteczki również będą sprzyjać pojawianiu się epizodów nocnego kaszlu. Ponadto podrażniać górne drogi oddechowe mogą różnego rodzaju zapachy, pochodzące z elektrycznych dyfuzorów, nawilżaczy powietrza, świec czy kadzidełek.

Zdjęcie Sprawdź co może być przyczyną nocnego kaszlu u dziecka! #1

Alergia

Kaszel nocny związany z podrażnieniem dróg oddechowych może być także wynikiem alergii. Mogą ją wywoływać wspomniana wyżej pleśń czy zapachy, ale także roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin, pierze czy mleko. Aby potwierdzić lub wykluczyć taką możliwość należy wykonać u dziecka testy skórne.

Refluks

Suchy kaszel w nocy może być skutkiem powszechnej patologii układu pokarmowego. Podczas leżenie może dochodzić do cofania się treści pokarmowej z żołądka, co skutkuje podrażnieniem dróg oddechowych i pojawieniem się kaszlu. Dolegliwość ta często pojawia się u małych dzieci, a diagnozuje się ją za pomocą USG.

Pasożyty

Kaszel, który nasila się w nocy, może wskazywać na obecność glisty ludzkiej u dziecka. Larwy glisty obecne w krtani lub wędrujące przez płuca mogą powodować kaszel, zaostrzenie objawów alergii oraz ogólne złe samopoczucie.

Zdjęcie Sprawdź co może być przyczyną nocnego kaszlu u dziecka! #2

Choroby serca

Suchy nocny kaszel mogą powodować także zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego. Zazwyczaj dolegliwość ta jest wynikiem zaburzenia pracy lewej komory serca. U osób z tym schorzeniem dochodzi do zastoju krwi w krążeniu płucnym, które przybiera największe nasilenie podczas leżenia, stąd kaszel częściej pojawia się nocą.

Skutek uboczny

Nocny kaszel może pojawiać się u dzieci leczonych przy pomocy leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI). Leki te stosuje się u dzieci z przewlekłą chorobą nerek (CKD) oraz nadciśnieniem tętniczym. Jeśli jednak preparaty w sposób znaczący utrudniają dzieciom funkcjonowanie, należy rozważyć ich zmianę.

Łagodzenie kaszlu

Niezależnie od przyczyny kaszlu warto podjąć kroki mające ulżyć maluchowi. Przed snem wietrzmy pokój naszej pociechy, zadbajmy o odpowiednie nawilżenie i temperaturę powietrza, wybierajmy kołdry, poduszki pościele z materiałów hipoalergicznych i regularnie je zmieniajmy. W początkowej fazie kaszlu sprawdzą się inhalacje z użyciem soli fizjologicznej, preparatu soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego lub izotonicznego roztworu z ektoiną. 

Zdjęcie Sprawdź co może być przyczyną nocnego kaszlu u dziecka! #3

Gwałtowne i silne napady potrafią osiągać takie natężenie, że uniemożliwiają dzieciom spokojny sen.  Warto otoczyć wtedy pociechę szczególną troską, ponieważ może ona wskazywać na różnego rodzaju schorzenia, nie zawsze ze strony układu oddechowego. Jeśli domowe sposoby, inhalacje i syropy dostępne bez recepty nie sprawdzają się, powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków ważne jest abyśmy obserwowali dodatkowe objawy, które mogą być w znaczny sposób przyspieszyć diagnozę.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną