Chorowałeś na COVID-19? Ryzyko, że zapadniesz na tę chorobę wynosi 40%

Agnieszka
Newsy
30.03.2022 8:58
Chorowałeś na COVID-19? Ryzyko, że zapadniesz na tę chorobę wynosi 40%

Mogłoby się wydawać, że z tematem COVID-19 w obecnych czasach będziemy mieć coraz mniej do czynienia. Okazuje się jednak, że choroba skutecznie o sobie przypomniała. Najnowsze badania pokazały bowiem, że przejście COVID-19 realnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. 

Zdjęcie Chorowałeś na COVID-19? Ryzyko, że zapadniesz na tę chorobę wynosi 40% #1

COVID-19 a rozwój cukrzycy typu 2

COVID-19, przez niektórych niesłusznie porównywany do zwykłego przeziębienia, czasami atakuje o wiele więcej narządów, niż tylko drogi oddechowe. Jednym z nich może okazać się trzustka, która odpowiedzialna jest za wydzielanie insuliny. 

Niemieccy naukowcy wykazali, że wirus powoduje zmniejszone wydzielanie pęcherzyków przez trzustkę, które z kolei powodują wydzielanie insuliny. Badania opublikowane zostały w „Lancet Diabetes & Endocrinology” 

 Co ciekawe, cukrzyca po zachorowaniu na COVID-19 może być przejściowa. Bywa jednak, że choroba rozwija się na stałe.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Główni autorzy badania profesorowie Kabayam Venkat Narayan i Lisa Staimez z Emora University zaznaczają, że COVID-19 mogą powodować różnego typu odległe powikłania. 

Badania dowodzą, że u ozdrowieńców istnieje ryzyko zachorowania na cukrzycę w ciągu 12 miesięcy od zachorowania na COVID-19. Ryzyko to wynosi aż 40 procent. Każdy więc, kto chorował na COVID-19 powinien przyglądać się swojemu zdrowiu. W tym celu warto regularnie badać sobie poziom glukozy we krwi. 

Okazuje się bowiem, że wczesne rozpoznanie cukrzycy daje ogromne możliwości leczenia. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym mniejsze spustoszenie będzie siać w naszym organizmie. 

Warto też pamiętać, że rozwój cukrzycy po COVID-19 nie jest jedynym skutkiem ubocznym przechorowania tej choroby. Okazuje się, że może być ich znacznie więcej. Nie warto więc zwlekać i jeśli obserwujemy u siebie pogorszenie stanu zdrowia lub wydolności organizmu, powinniśmy zgłosić się do lekarza. 

Kogo dotyczyły badania?

 Badania przeprowadzone w USA dotyczyły 181 280 osób, które w okresie od 1 marca 2020 r. do 30 września 2021 zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 i przeżyły co najmniej 30 dni. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną