Państwo dopłaci nawet 20 tysięcy złotych na zmianę ogrzewania. Rusza program "Moje Ciepło".

Martyna P.
Newsy
28.03.2022 9:53
Państwo dopłaci nawet 20 tysięcy złotych na zmianę ogrzewania. Rusza program "Moje Ciepło".

Eksperci spodziewają się znacznego wzrostu sprzedaży pomp ciepła w Polsce. W 2021 roku sprzedano ich aż 88% więcej niż w roku 2020. Teraz napędzić sprzedaż może fakt, że rząd chce wdrożyć program wsparcia dla osób decydujących się na zastosowanie takiej technologii w sowim domu.

Pompa ciepła - alternatywa dla drogiego ogrzewania

Wielu Polaków szuka rozwiązań, które obniżą koszty ogrzewania gazem, czy prądem. Mimo że inwestycja związana z pompą ciepła może być kosztowna to Polacy rozważają zastosowanie takiej technologii ze względu na zapowiadany przez rząd program dotacji o nazwie „Moje Ciepło”.

Raport Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła pokazuje, że w 2021 roku sprzedano 80 tysięcy sztuk urządzeń typu woda/powietrze. Jest to 88% procentowy wzrost w stosunku do 2020 roku. Eksperci spodziewają się, że w 2022 roku sprzedaż tych urządzeń wzrośnie o 50%.

Urządzenia popularne są także w Europie. Raport PORT PC pokazuje, że w 2021 roku w krajach Unii  Europejskiej sprzedano ponad 2 mln urządzeń.

Pompy ciepła uważane są za najbardziej ekologiczne źródła ciepła. Ponadto na korzyść przemawia komfort obsługi urządzeń oraz atrakcyjne koszty ogrzewania.

Aby zobrazować, jak rozkładają się koszty portal budujemydom.pl zaprezentował przykład:

  • Roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m kw. i przygotowywania ciepłej wody użytkowej wynoszą średnio 1,5-2 tys. zł,
  • Roczne koszty z wykorzystaniem instalacji gazowej wynoszą około 3 tysiące złotych;
  • Roczne koszty z wykorzystaniem instalacji elektrycznej wynoszą około 6 tysięcy złotych.

Koszt zakupu urządzenia z montażem wynosi od 30 do 50 tysięcy złotych.

 

Zdjęcie Państwo dopłaci nawet 20 tysięcy złotych na zmianę ogrzewania. Rusza program "Moje Ciepło". #1

Program „Moje Ciepło”

Rząd proponuje Program „Moje Ciepło”, w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie instalacji pompy tylko w nowym budynku. Nabór ma rozpocząć się w II kwartale.

Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie bezzwrotnych dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł.

  • 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych;
  • 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych.

Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.  

Pieniądze z programu „Moje ciepło” pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, który przeznaczył na ten cel 600 mln zł.

Za uruchomienie programu odpowiada wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, który podkreśla, że dofinansowanie można otrzymać zarówno na zakup, jak i montaż pompy ciepła.

 

Kto otrzyma dofinasowanie?

  • Beneficjantami będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów;
  • Dotacje można otrzymać na nowy budynek (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu;
  • Wsparcie przysługuje też na pompy instalowane od 1 stycznia 2021 r., a więc także te zamontowane w całym zeszłym roku i w pierwszych miesiącach 2022 r.;
  • Budynki muszą spełnić surowe normy dotyczące energooszczędności;
  • Okres kwalifikowalności będzie natomiast od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026r.;

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną