Jakie są tradycje świąteczne w Ukrainie?

Patrycja
Newsy
08.03.2022 16:13
Jakie są tradycje świąteczne w Ukrainie?

Każdy naród posiada swoją niepowtarzalną historię i tradycję. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy wyróżniają się bogatą i zróżnicowaną kulturą, kształtowaną przez wieki i zróżnicowanych etnicznie mieszkańców. Poznaj najpopularniejsze ukraińskie obyczaje!

Zdjęcie Tradycje i obyczaje na Ukrainie #1

Tradycje i obyczaje na Ukrainie

Obrzędy religijne

Wiele obrzędów religijnych na Ukrainie jest podobnych do polskich. Na przykład Rizdwo Chrystowe, czyli Boże Narodzenie i Świat-Weczir, czyli Wigilia. Na wigilijnym stole pojawia się 12 tradycyjnych potraw, w tym kutia, pierogi, ryby, kompot z suszonych owoców. Wieczerzę rozpoczyna się po ujrzeniu na niebie pierwszej gwiazdki.

Nadejście wiosny świętuje się Maslenicą, uroczystością, w której główną rolę odgrywają tańce, śpiewy i zajadanie się blinami. W dawnej Rusi blin był symbolem słońca, wierzy się, że po ich zjedzeniu, ludziom udziela się część drzemiącego w nich ciepła i energii.

Ważnym świętem na Ukrainie jest Wełykdeń, czyli Wielkanoc. Do cerkwi przychodzi się z koszyczkiem wypełnionym pisankami i paschą, bierze się tez udział w całonocnym nabożeństwie.

Tydzień po Wielkanocy na Ukrainie obchodzone jest święto zmarłych zwane "hrobkami". Ukraińcy odwiedzają zmarłych na cmentarzach, a tam dzielą się z nimi jadłem i napojami.

7 lipca obchodzona jest Noc Kupały, połączona z chrześcijańskim dniem Św. Jana Chrzciciela. Tej nocy skacze się przez ognisko i puszcza wianki do wody. Wierzono, że w tę jedyną w roku noc kwitnie magiczny kwiat paproci, a ten, kto go znajdzie, zdobędzie miłość i szczęście.

Przesądy

Na Ukrainie panuje wiara w wiele przesądów:

Uważa się, że po narodzeniu dziecka, aż do czasu jego chrztu, nie powinno się zapraszać do domu obcych ludzi. To może źle wpłynąć na duszę noworodka.

Poza tym, gdy w domu znajduje się małe dziecko, które nie ukończyło jeszcze  roczku, nie wolno nic nikomu pożyczać, szczególnie wieczorem.

Małe dzieci kąpie się z dodatkiem święconych ziół i kwiatów, żeby zachować je w zdrowiu. Pod wanienkę wkłada się książki, aby były mądre.

Inne tradycje

Tradycyjnie haftowane ukraińskie koszule- soroczki są niezwykle popularne. Są nie tylko pięknym i odświętnym ubraniem, ale przede wszystkim prawdziwą historią i kulturą Ukrainy.

Ukraińskie wyszywanki mają wiele znaczeń. Kiedyś wiele mówiły o właścicielu takiego ubrania i wyszywane były na różne okazje: od święta lub na co dzień. Czasem ubierane były zaledwie raz w życiu, a następnie przechowywane w charakterze pamiątki i amuletu.

Każdy region Ukrainy ma typowe dla siebie, oryginalne hafty do wyszywania. Zwykle haftowane motywy dotyczą abstrakcyjnych lub geometrycznych, przyrodniczych albo zwierzęcych wzorów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną