Ile kosztuje rozwód? Czy można obniżyć jego koszty?

Patrycja
Poradnik
01.03.2022 21:49
Ile kosztuje rozwód? Czy można obniżyć jego koszty?

Rozwód i co dalej? Sprawdź, jaką drogę rozwodu wybrać, żeby zminimalizować czas, nerwy i koszty. Dowiedz się, jakie są koszty sprawy rozwodowej. 

Rozwód i co dalej?

Podjęliście decyzję o rozstaniu? Wbrew pozorom to nie koniec, a dopiero początek końca waszego małżeństwa. Wraz z rozwodem pojawia się mnóstwo kwestii, którymi musimy się zająć.

Pozew rozwodowy, prawnik, ustalenie opieki nad dziećmi, podział majątku, czy alimenty. To wszystko może przyprawić o zawrót głowy i przytłoczyć.

Jeśli nie wiesz, jak się zabrać za rozwód, poszukaj prawnika, który pomoże przejść przez całą procedurę. Podpowie na jaki rodzaj rozwodu warto się zdecydować.

Jaki rodzaj rozwodu?

Rozwód bez orzekania o winie jest ugodowy, najpopularniejszy i najmniej kosztowny. Natomiast rozwód z orzeczeniem o winie jednego lub obojga partnerów, wybierany jest jeśli między partnerami jest dużo złych emocji i problemów.

Zdjęcie Ile kosztuje rozwód? Czy można obniżyć jego koszty? #1

Ustalenie opieki nad dziećmi

Ustalenie opieki nad dziećmi to jedna z najtrudniejszych kwestii, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas rozwodu. Pamiętaj o jednym: nie wciągajcie dzieci w swoje problemy i nie nastawiajcie ich przeciwko drugiemu rodzicowi.

Podział majątku

Podział majątku jest kolejną skomplikowaną kwestią, o której musimy zdecydować podczas rozwodu. Zazwyczaj stosuje się równy podział majątku, ale w pewnych sytuacjach można zdecydować się na inne rozwiązanie. Można podzielić majątek z uwzględnieniem stopnia, w jakim małżonkowie przyczynili się do jego powstania i gromadzenia, co jednak znacznie może wydłużyć procedurę.

Koszty rozwodu

Koszty rozwodu uzależnione są od wielu czynników: stopnia zawiłości sprawy, wynagrodzenia prawnika, czy ewentualnej mediacji.

Koszty rozwodu można podzielić na opłaty stałe i zmienne:

  • Stałe koszty to opłaty sądowe, związane z wniesieniem pozwu o rozwód- wynoszą 600 zł. Do tych kosztów włącza się wynagrodzenie zatrudnionego prawnika. Jest ono ustalane indywidualnie z klientem i zwykle wynosi od około od 4000 do 8000 złotych. Opłata skarbowa od pełnomocnictwa to 17 zł.
  • Koszty zmienne to opłaty biegłych sądowych, kuratora, wywiadu środowiskowego, czy wydatki na świadków. Dodatkowo jeżeli sąd w toku postępowania o rozwód ma dokonać również podziału majątku, należy uiścić dodatkowo opłatę w kwocie 300 zł lub 1000 zł

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Istnieje możliwość obniżenia kosztów rozwodu:

  • Wraz z pozwem można złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części. W takim przypadku, osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą być zwolnione z poniesienia kosztów składania pozwu, czy powołania biegłych.
  • Poza tym przyznanie prawnika z urzędu pomoże obniżyć koszty rozwodu. 
  • Warto pamiętać, że to strona przegrywająca ponosi koszty procesu. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego, to będzie musiał zwrócić wszystkie koszty postępowania.
  • Postępowanie pozasądowe, czyli mediacja to kolejny sposób na obniżenie kosztów. Opiera się na wspólnym porozumieniu małżonków w ważnych kwestiach rozwodowych. W takim przypadku za rozwód zapłacimy wysokość wynagrodzenia mediatora. Na dodatek sąd może zwrócić nawet 75% opłaty sądowej.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną