Czy czeka Nas ogólnopolski zakaz palenia węglem?

Martyna P.
Newsy
25.02.2022 9:42
Czy czeka Nas ogólnopolski zakaz palenia węglem? źródło okładki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zanieczyszczenie_powietrza#/media/Plik:2017_Dom_w_Wojborzu.jpg

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajmuje się obecnie aktualizacją Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Założeniem jest wprowadzenie ogólnopolskiego zakazu palenia węglem.

Raporty wskazują, że w Polsce kopciuchami pali około 3 miliony gospodarstw. Dane Resortu ujawniają, że aktualnie odsetek gospodarstw domowych w miastach wykorzystujących (indywidualnie) węgiel kamienny do ogrzewania pomieszczeń wynosi 24,7%. Należy dodać, że w Polsce z węgla produkuje się ok. 70% energii.

 

Ogólnopolski zakaz palenia węglem kamiennym

Zapis aktualizacji Krajowego Programu Ochrony Powietrza wskazuje na to, że analiza prawna ogólnopolskiego zakazu palenia węglem ma zostać przeprowadzona w Polsce do 2025 roku.

Zgodnie z tymi założeniami ogólnopolski zakaz palenia węglem w miastach miałby obowiązywać od 2030 roku, natomiast we wsiach od 2040 roku.  

„Ta aktualizacja to nie jest kosmetyka Krajowego Programu Ochrony Powietrza, ale jego całkowita przebudowa” – zapowiedziała Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (wywiad dla portalsamorzadowy.pl).

 

Zdjęcie Ogólnopolski zakaz palenia węglem - Czy zacznie obowiązywać od 2030 roku? #1

Walka ze smogiem

Celem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest walka ze smogiem w dużych miastach. Obecnie rząd wprowadził rozwiązania, które mają w tym pomóc. Mowa tu o programach, które mają ułatwić obywatelom zamianę kopciuchów na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Do dyspozycji obywateli jest ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym, program „Czyste Powietrze” czy „Stop Smog”.

Okazuje się, że paliwo stałe (węgiel czy drewno niskiej jakości) odpowiada za ok. 42% emisji pyłu zawieszonego. Te z kolei odpowiadają za wytwarzanie smogu, który wpływa szkodliwie na cały układ krwionośny, przyczyniając się do wzrostu liczby arytmii bądź zawałów serca.

 

Walka z kopciuchami

Obecnie z węglowymi kopciuchami walczą niektóre samorządy. Dotychczas węglem zakazał palić m. in Kraków. O wprowadzeniu zakazu myślą również rządzący na Mazowszu i na Śląsku.

W 2028 r. zakaz palenia węglem kamiennym zacznie obowiązywać również we Wrocławiu. Sprawę przybliżył Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia:

„Od 1 lipca 2024 r. nie będzie wolno używać pieców bezklasowych, tzw. kopciuchów oraz klasy 1. i 2., a od lipca 2028 r. wejdzie w życie całkowity zakaz palenia węglem kamiennym oraz używania pieców klasy 3.–5. Obecnie nie można już palić węglem brunatnym i wilgotnym drewnem” – wyjaśnił mężczyzna.

Więcej o programie „Czyste powietrze” , „Stop Smog” oraz o uldze termomodernizacyjnej przeczytacie na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska – TUTAJ

Zdjęcie Ogólnopolski zakaz palenia węglem - Czy zacznie obowiązywać od 2030 roku? #2