Prawie 5 tys. zł emerytury? Jest jeden warunek. ZUS podwyższył świadczenie

Agnieszka

Newsy

10.02.2022 10:45

Prawie 5 tys. zł emerytury? Jest jeden warunek. ZUS podwyższył świadczenie

Dożywotnia emerytura w wysokości prawie 5 tysięcy złotych to coś, o czym każdy marzy. Chodzi o tak zwane świadczenie honorowe, które w Polsce obecnie pobiera około 2 tysięcy osób. W świadczeniu tym zaszły jednak zmiany - kwota została podwyższona.

Zdjęcie Prawie 5 tys. zł emerytury? Jest jeden warunek. ZUS podwyższył świadczenie #1

Świadczenie honorowe to emerytura w wysokości (obecnie) 4512,41 zł miesięcznie. Przyznawana jest ona wszystkich osobom po setnym roku życia. Rekordzistką jest kobieta w wieku 110 lat, mieszkająca w Lipsku. ZUS już od 10 lat wypłaca jej świadczenie honorowe.

Stawka świadczenia ma jednak wzrosnąć. Jednak nie dla wszystkich. 

Kto może otrzymać “specjalną emeryturę” w wysokości 4944,79 zł miesięcznie?

Osoby, które w tym roku skończą 100 lat, mogą ubiegać się o taką emeryturę. Okazuje się jednak, że ktoś, kto 100 lat skończył rok temu, czy w latach poprzednich, niestety nie zakwalifikuje się na podwyższoną stawkę “świadczenia honorowego”.

Obecnie osoby po setnym roku życia pobierają świadczenie honorowe w wysokości 4512,41 zł miesięcznie. Od 1 marca kwota ta wzrośnie do prawie 5 tysięcy złotych miesięcznie, jednak tylko dla osób, które w 2022 roku ukończyły lub ukończą 100 lat życia.

Oznacza to, że osoby, które uzyskają prawo do świadczenia honorowego w tym roku, będą je otrzymywać w wyższej wysokości niż ten, kto osoby, które mają 102 lata i więcej.

Dodatek za 100 lat co roku jest wyższy, jednak raz przyznany nie podlega waloryzacji. Emeryci od ukończenia stu lat przez kolejne otrzymują tę samą kwotę świadczenia.

Podlasie z największą liczbą stulatków

W województwie Podlaskim żyje obecnie aż 80 osób, które ukończyły setny rok życia! To rekord na skalę Polski. Wszystkie te osoby otrzymują świadczenie honorowe. Nawet te, które wcześniej nie miały prawa do emerytury ani renty. Takie osoby muszą jednak złożyć odpowiedni wniosek i przedstawić dokument, który potwierdza datę urodzenia.