Czy czeka nas powrót systemu kaucyjnego na szklane i plastikowe butelki? Możliwe. Okazuje się bowiem, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska przesłało do konsultacji projekt ustawy, zakładający budowę systemów kaucyjnych dla butelek plastikowych do 3 l i szklanych do 1,5 l.
Kaucja za butelki powróci?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przesłało do konsultacji projekt ustawy, który zakłada, że producenci wprowadzający na rynek produkty w butelkach szklanych lub plastikowych będą mogli tworzyć system kaucyjny,
To również producenci będą dobrowolnie ustalać wysokość takiej kaucji.
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przekazał, że w planach jest uruchomienie takiego systemu od 1 stycznia 2023 roku. Minister klimatu, jak informuje Ozdoba, udzielił zgody na wdrożenie tego systemu.
"To jest system dobrowolny, nie zmuszamy ustawą, ale zachęcamy przez czynniki ekonomiczne, aby przedsiębiorcom opłacało się tworzyć taki system" - oświadczył wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
Jak mogłoby to wyglądać w praktyce?
Wiceminister klimatu informuje również, że to od przedsiębiorcy będzie zależało to, w jaki sposób będzie wyglądało pobieranie butelek od klientów oraz wydawanie opłat. Może odbywać się to za pomocą automatów albo przy kasie. Zaznaczył też, że nie będzie do tego wymagany paragon zakupu.
Jak proponuje ministerstwo klimatu, do odbioru puszek mogą być zobowiązane wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw. Mniejsze sklepy natomiast będą mogły dobrowolnie wziąć udział w systemie kaucyjnym.
Producenci chcący skorzystać z systemu kaucyjnego będą więc zobowiązani do do selektywnego zbierania opakowań, odbierania ich i transportu do producenta lub do zakładu przetwarzania.
Uruchomienie systemu kaucyjnego będzie wymagało uzyskania zezwolenia od ministra klimatu. Wniosek w tej sprawie trzeba będzie złożyć nie później niż 6 miesięcy przed planowanym uruchomieniem systemu.
Jak dodał wiceminister klimaty, rozważane jest także wprowadzenie systemu kaucyjnego na puszki po napojach.
– Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji – czytamy na slajdach przedstawionych podczas prezentacji na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.