Podatki

Jak opodatkować wynajem mieszkania w 2022 roku?

Polski Ład nie ominął rynku nieruchomości, co oznacza, że już niebawem zmienią się zasady opodatkowania najmu prywatnego. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, co się zmieni w 2022 roku przy opodatkowaniu najmu?

Polski Ład a zmiany w opodatkowaniu najmu

Do tej pory właściciele mieszkań na wynajem mogli wybrać formę opodatkowania. Polski Ład nie ominął rynku nieruchomości, więc już niebawem zmienią się zasady opodatkowania najmu prywatnego.

Od 2022 roku jedyną dostępną formą opodatkowania najmu prywatnego dla nowych podatników jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy kontynuujący rozliczanie najmu prywatnego, do końca 2022 roku mogą stosować jeszcze opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Opodatkowanie najmu w 2022 roku: ryczałt, czy na zasadach ogólnych?

Do końca 2022 roku wynajmujący lokale mieszkalne mogą dokonać wyboru formy opodatkowania prywatnego najmu. Podatnicy, którzy kontynuują rozliczanie najmu prywatnego mogą stosować jeszcze opodatkowanie na zasadach ogólnych (skalą podatkową). Mogą też wybrać opodatkowanie najmu prywatnego według ryczałtu ewidencyjnego.

Co zrobić, gdy w 2022 roku podatnik wybrał ryczałt?

Podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu i którzy w 2022 r. wybiorą opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, już nie muszą składać oświadczenia do urzędu skarbowego. O wybraniu tej formy będzie świadczyć sam fakt dokonania pierwszej wpłaty w roku podatkowym na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu. Oznacza to, że miesięczna zapłata ryczałtu będzie jednoznaczna w wyborem tej formy opodatkowania.

Podatek dochodowy należy zapłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, w którym uzyskano przychód. Ryczałt wpłaca się na indywidualny mikrorachunek podatkowy generowany na podstawie PESEL-u.

Opodatkowanie najmu w 2023 roku: co się zmieni?

Ryczałt będzie jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego od 2023 roku. Co to oznacza w praktyce?

W kolejnym roku podatkowym, właściciele lokali mieszkalnych zostaną pozbawieni wyboru, a jedyną możliwością opodatkowania najmu będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nowe przepisy zakładają także likwidację prawa do amortyzacji.

Zasady ryczałtu przy rozliczeniu najmu

Ryczałt jest najłatwiejszą i najpopularniejszą formą rozliczenia najmu. Wysokość podatku ryczałtowego oblicza się bezpośrednio od uzyskanego przychodu. Oznacza to brak możliwości odliczania kosztów.

Stawki:

  • 8,5% od przychodów do wysokości 100 tys. zł rocznie;
  • 12,5% powyżej limitu 100 tys. zł rocznie (ale tylko dla nadwyżki tej kwoty)

Popularne artykuły

Wegański krem z bobu i groszku

Jeśli zauważysz tego grzyba na swojej drodze, lepiej się do niego nie zbliżaj!

Bez tych dokumentów nie ma Pierwszej Komunii Świętej! O czym musisz pamiętać?