Jak zmienić tryb okien na zimowy? Zaoszczędź na ogrzewaniu

Katarzyna

Dom

11.01.2022 18:03

Jak zmienić tryb okien na zimowy? Zaoszczędź na ogrzewaniu

Zima w pełni, dlatego sprawdź, jak można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki większej szczelności okien!

Zdjęcie Jak zmienić tryb okien na zimowy? Zaoszczędź na ogrzewaniu #1

Zimno za oknem 

Zima kalendarzowa w pełni, dlatego na dworze często panują ujemne lub bliskie zera temperatury. Okres ten to zazwyczaj czas, kiedy ogrzewasz dom, aby było w nim ciepło i przyjemnie. Sposób na jego ogrzewanie jest kilka, a nad ich wydajnością można by napisać odrębny artykuł. Czasami jednak pomimo znacznego dogrzewania masz wrażenie, że w domu nadal jest zimno? Sprawdź, w takim wypadku czy twoje okna są szczelne.

Regulacja okien plastikowych 

Większość ma teraz okna plastikowe, które są wygodniejsze niż te starego typu. Oznacza to, że posiadają one również tryb regulacji, który pozwala na zmianę poziomu przepustowości powietrza. Dzięki temu latem przepuszczają one więcej powietrza, a zimą mniej, jeśli odpowiednio się je ustawi. Zimowy okres to dobry czas, aby „doszczelnić” okna, ponieważ nie będą one wtedy przepuszczać zimnego powietrza.

Wzrost cen za energię i ogrzewanie 

Gdy inflacja rośnie, a ceny idą w górę, wtedy warto zastosować ten sposób, aby nie wydawać dodatkowych pieniędzy na ogrzewanie domu. Zmienić przepustowość okna warto już jesienią, aby nie wychłodzić za bardzo budynku, który później i tak trzeba nagrzać. Zmiana trybu okna jest bardzo prosta i nie potrzeba do niej skomplikowanych narzędzi. Wystarczy udać się do sklepu budowlanego i zakupić klucz typu imbus.

Zdjęcie Jak zmienić tryb okien na zimowy? Zaoszczędź na ogrzewaniu #2

Doszczelnianie okien 

Aby uszczelnić swoje okna na zimę, potrzebujesz tylko trochę czasu oraz standardowy klucz imbus o średnicy 4 mm. Oto instrukcja krok po kroku jak to zrobić:

1) Otwórz okno, a w jego dolnej części znajdziesz otwór, do któremu powinnaś włożyć klucz.

2) Następnie przekręcić go w prawo. Po tej czynności dłuższa część klucza znajdzie się po prawej stronie.

3) Po wyciągnięciu klucza okno doszczelni się o jakieś 1,5 mm. W kwestii dostawania się zimnego powierza do domu, jest to bardzo dużo i na pewno szybko odczujesz różnicę.

Film instruktarzowy

Poniżej znajduje się filmik instruktażowy, na którym dokładnie widać opisane wcześniej czynności.