Od 1 stycznia 2022 roku zostaną wprowadzone zmiany w procedurze wypłat świadczenia 500 plus. Informacji udzieliła prezes ZUS Gertruda Uścińska w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Kobiet podkreślała, że zmiany mają być udogodnieniem dla rodziców.
Pierwszą zmianą będzie przyznawanie i wypłacanie świadczeń wychowawczych dla nowo składanych wniosków. Procedura ruszy 1 stycznia 2022 roku.
W drugiej kolejności nastąpi otwarcie naboru wniosków na nowy okres świadczeniowy. Chodzi o okres czerwiec 2022 roku – maj 2023 roku. Nabór wniosków ruszy 2 lutego 2022 roku.
ZUS przejmie funkcje wypłaty świadczeń
Od nowego roku zmieni się podmiot wypłacający świadczenia. Dotychczas środki wypłacane były przez gminy i powiaty (samorządy). Od nowego roku obsługę wniosków i wypłatę świadczeń przejmie ZUS:
„ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500 plus od nowego roku. Zapewniam, że będziemy gotowi na czas. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów” – mówiła prezes ZUS.
Pani prezes dodała również, że gminy i powiaty obsługują wnioski składane do końca 2021 r. oraz wypłacają świadczenia do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r.
W związku z tym osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gmin, nie muszą nic robić, tzn. zgłaszać tego faktu do ZUS-u.
Składanie wniosków on-line
Wnioski o świadczenie 500 plus będzie można złożyć tylko on-line. Będą dostępne trzy możliwości elektroniczne. Wniosek złożymy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Empatia.
Również korespondencja będzie przekazywana rodzicom wyłącznie w formie elektronicznej. Pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.
Bezgotówkowe wypłacanie świadczeń
Od nowego roku zmieni się także sposób wypłacania świadczeń. Okazuje się, że środki będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.
Dotychczas środki doręczał listonosz lub można było je odebrać z kasy urzędu.
W związku ze zmianami niezbędne jest podanie we wniosku numeru konta bankowego.
Resort Rodziny oszacował, że zmiany pomogą zaoszczędzić ponad 3 mld złotych.