Jak pozbyć się smaku mułu z karpia? Dopilnuj tych 3 rzeczy, a jego smak będzie idealny

Katarzyna
Kulinaria
21.12.2021 21:51
Jak pozbyć się smaku mułu z karpia? Dopilnuj tych 3 rzeczy, a jego smak będzie idealny

Karp jest częstym gościem na wigilijnym stole. Jak pozbyć się jego mulistego smaku? Podpowiadamy!

Kolacja wigilijna 

Na wigilię spora część rodzin przyrządza karpia, jako jedno z dań. Ryby to podstawa na wigilijnej kolacji, dlatego większość wybiera smażoną rybę, ponieważ szybko można ją przygotować. W sklepie mamy dziś spory wybór ryb i możemy kupić taką, która nam najbardziej smakuje. Tradycja mówi jednak, aby na wigilijnym stole pojawił się karp. Niektórych jednak mulisty jego smak odrzuca, przez co ryba ta w ogóle nie pojawia się podczas Wigilii.

Historia tradycji 

Karp stał się tradycyjną rybą na wigilijnym stole całkowicie nie dawno. Wprowadził go bowiem Hilary Minc, który był m.in. ministrem przemysłu w latach 1944-1947. Poprzez hasło „Karp na każdy wigilijnym stole” ryba ta stała się wizytówką wigilijnego stołu. W czasach komunistycznych ryba ta była tania i łatwo dostępna, dlatego szybko przyjęła się jako nowy zwyczaj. Kupując karpia w sklepie, nie wiemy, czym był karmiony oraz w jakim środowisku dorastał. To powoduje, że nie mamy pewności co do smaku mięsa, które może mieć bardziej lub mniej mulisty smak. Istnieją jednak proste triki, które sprawią, że posmak ten nie będzie wyczuwalny.

Karp i jego smak 

Karp to ryba, która jest hodowana w stawach i może ważyć nawet 4 kilogramy. Jako że jest hodowany w stawie, to często jego mięso podczas jedzenia może mieć mulisty smak. Oczywiście karpia przed podaniem na stół, należy odpowiednio przyrządzić. Pomimo wykonania podstawowych czynności, czyli wypatroszenia i oddzielenia mięsa od łusek, płat tej ryby może mieć posmak mułu. Jak się go pozbyć? Sprawdź!

1) Odpowiednie zamarynowanie 

Sposobem na mulisty smak karpia, jest odpowiednie go zamarynowanie. Najprościej jest zamarynować karpia w mleku, najlepiej z 3,2% zawartości tłuszczu. Dzięki temu karp nie będzie smakował mułem i jego mięso nabierze delikatności. Karpia najlepiej zamoczyć w mleku w całości i przykryć pokrywką. W takiej marynacie powinien pozostać przez całą noc albo przynajmniej przez kilka godzin. Po wyciągnięciu go z mlecznej marynaty można go smażyć, gotować lub piec.

Zdjęcie Jak pozbyć się smaku mułu z karpia? Dopilnuj tych 3 rzeczy, a jego smak będzie rewelacyjny #1

2) Obłożenie warzywami 

Innym sposobem na mulistego karpia jest obłożenie go selerem i startą marchewką lub cebulą. Dzięki temu ryba się „odmuli” i będzie lepiej smakować. Seler i marchewka sprawią, że nabierze on warzywnego, lekko słodkiego smaku, a cebula doda mu wyrazistości. Warzywa należy obrać i pokroić lub zetrzeć na tarce, a następnie przekładać je z dzwonkami karpia. Całość należy odstawić na noc lub na kila godzin w chłodne miejsce. 

3) Marynata z cytryny i octu

Na „mulistego” karpia pomoże również marynata, w której powinien się on znajdować przez kilkanaście godzin, Zalewa powinna się składać z wody, octu oraz soku z cytryny. Wystarczy płaty lub dzwonki z karpia zalać zalewą i pozostawić na 12 godzin, po których upływie posmak mułu zniknie lub będzie słabo wyczuwalny.

Kluczowe Punkty
  • Karp jest częstym gościem na wigilijnym stole, choć jego mulisty smak bywa nie do końca aprobowany.
  • Zamarynowanie karpia w mleku, najlepiej o zawartości tłuszczu 3,2%, sprawi, że mięso nabierze delikatności i zlikwiduje mulisty posmak.
  • Obłożenie karpia selerem, startą marchewką lub cebulą sprawi, że nabierze on warzywnego, lekko słodkiego smaku, a cebula doda mu wyrazistości.
  • Marynata z cytryny i octu to jeszcze jeden sposób na pozbycie się mulistego smaku. Wystarczy zalać karpia zalewą i pozostawić na 12 godzin.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną