Firanki: Jak je prać, aby nie trzeba było ich prasować? Podpowiadamy!

Katarzyna
Newsy
20.12.2021 21:03
Firanki: Jak je prać, aby nie trzeba było ich prasować? Podpowiadamy!

Świąteczne porządki to jedno z wielu zadań do wykonania przed 24 grudnia. Jak wyprać firanki, aby nie trzeba było ich prasować? Podpowiadamy!

Zdjęcie Firanki. Jak je prać, aby nie trzeba było ich prasować? Podpowiadamy! #1

Generalne porządki 

Przed świętami często robimy generalne porządki, w ramach których wypraniu ulegają również firanki. Są one uszyte z różnych materiałów, a więc wymagają różnego traktowania. Zdarza się jednak, że pomimo poświęcenia im sporej ilości uwagi podczas prania i prasowania, nadal się wymięte i nie wyglądają dobrze. Jak więc prać firanki, aby nie potrzeba było ich później prasować? Podpowiadamy!

Pranie firanek 

Aby firanki nie gniotły się w praniu, należy odpowiednio je wyprać, wysuszyć i powiesić. Zaoszczędzi to nam czasu na ich prasowanie, które przy dużej ilości firan, potrafi zabrać sporo czasu. Należy jednak pamiętać, że firanki mogą być uszyte z różnego materiału, a więc poniższe triki nie zawsze mogą zadziać, jednak warto ich spróbować.

Pranie

Pierwszym krokiem do niewygniecionych firanek, jest ich odpowiednie wypranie. Przed włożeniem ich do bębna należy złożyć je w kostkę, a najlepiej jest umieścić je w specjalnym materiałowym woreczku. Można go zastąpić również zwykłą poszewką na poduszkę. Zarówno woreczek, jak i poszewka powinny być białe, aby podczas prania za zafarbowały firanek. Aby firanki się nie pogniotły, to nie należy wkładać do bębna wszystkich możliwych firanek. Podczas prania firanek bęben powinien być załadowany tylko 1/3 swoich możliwości, a dzięki temu firanki nie będą się niepotrzebnie gnieść i niszczyć.

Temperatura i obroty

Podczas prania ważna jest również temperatura wody oraz ilość obrotów bębna. Pranie firanek powinno odbywać się w wodzie o maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza. Maksymalne obroty podczas prania to 400 obrotów na minutę. Wiele pralek ma zaprogramowany specjalny program do prania firan. Jeśli takiego nie posiada nasza pralka, to można włączyć firanki również na program prania ręcznego, który delikatnie „obchodzi” się z nastawionym praniem.

Proszki do prania firan

Przy praniu firanek ważne są również detergenty, w jakich je pierzemy. Najlepiej jest skorzystać wtedy proszków czy płynów do prania, które dedykowane są firankom. Można również wyprać je w środkach, które są przeznaczone do prania delikatnych rzeczy, jak wełna. Do prania firanek można dodać również łyżkę sody oczyszczonej, która sprawi, że firanki dłużej będą bielsze. Dodanie odzywki do włosów spowoduje natomiast, że firanki będą lepiej się układać. Odżywka zmiękczy bowiem włókna tkanin, a więc firanki będą bardziej „lejące” i bardziej miękkie.

Zdjęcie Firanki. Jak je prać, aby nie trzeba było ich prasować? Podpowiadamy! #2

Suszenie

Suszenie również jest bardzo ważne. Firanki, które są uszyte ze sztucznych materiałów, można powiesić już wtedy, gdy są jeszcze trochę mokre. Dzięki temu pod wpływem ciężaru same będą się prostować i prasować. Firanki uszyte z naturalnych tkanin należy suszyć na płasko. Można je położyć na rozłożonej suszarce, na której można uprzednio rozłożyć koc, dzięki czemu firanki nie będą miały brzydkich zagnieceń i odkształceń. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną