Nie zgłosiłaś, czym ogrzewasz dom? Sprawdź, do kiedy jest na to czas oraz jakie kary można otrzymać!

Katarzyna
Newsy
08.12.2021 20:59
Nie zgłosiłaś, czym ogrzewasz dom? Sprawdź, do kiedy jest na to czas oraz jakie kary można otrzymać!

Właściciele budynków muszą wpisać się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Sprawdź, do kiedy musisz to zrobić oraz jakie kary grożą za niedopełnienie tego obowiązku!

Zdjęcie Nie zgłosiłaś, czym ogrzewasz dom? Sprawdź, do kiedy jest na to czas oraz jakie kary można otrzymać! #1

Ogrzewanie domu 

Zima na oknem, a więc ogrzewanie domów i mieszkań ruszyło pełną parą. Każdy radzi sobie jak może w tym temacie i wybiera najlepsze dla siebie rozwiązanie. Jedni stawiają na ekologiczność a inni na ekonomiczność czy wygodę. Sposobów na ogrzewanie domu jest wiele od zwykłego pieca na ekogroszek poprzez nowoczesne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła.

Centralna Ewidencja  Emisyjności Budynków

Od 1 lipca 2021 należy dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek ten ciąży na właścicielach i zarządach budynków, a w ramach wpisy należy podać czym ogrzewany jest danym budynek oraz podać jego źródło. Według danych w Polsce jest aż 6,2 mln budynków.

Zdjęcie Nie zgłosiłaś, czym ogrzewasz dom? Sprawdź, do kiedy jest na to czas oraz jakie kary można otrzymać! #2

Statystyki wpisów

Portal GetHome.pl postanowił sprawdzić, ile nieruchomości wpisało się już do tej ewidencji. Według zebranych danych w owym rejestrze znajduje się tylko 440 tys. nieruchomości, gdzie w Polsce jest ich aż 6,2 mln.  Według eksperta tego portalu Marka Wielgo tempo, w jakim przybywa nowych wpisów, jest wolne i dość niepokojące, mimo że jest na to jeszcze trochę czasu. Co więcej, przyśpieszyć i ułatwić cały proces powinna możliwość zapisania się przez Internet, jednak pomimo tego wpisów jest stosunkowo mało.

Niewielki odsetek wpisów 

Jak na razie w bazie znajduje się tylko ok. 7% budynków, które powinny się tam docelowo znaleźć. W CEEB zarejestrowano jak na razie budynki, które są ogrzewane dzięki piecom, kotłom czy kuchniom na paliwa stałe, czyli np. węgiel. Okazuje się, że ponad ¾ kotłów na paliwa stałe mają zbyt niską klasę (poniżej 5), przez co nie spełniają obecnych norm emisji dwutlenku węgla. Warto zaznaczyć tu, że takie piece od 3 lat nie powinny być już w ogóle sprzedawane.

Zdjęcie Nie zgłosiłaś, czym ogrzewasz dom? Sprawdź, do kiedy jest na to czas oraz jakie kary można otrzymać! #3

Długi termin na wprowadzenie dokumentów 

Bardzo możliwe, że spisanych budynków jest więcej, jednak dokumenty, które zostały dostarczone do urzędu w wersji papierowej, mogą zostać wprowadzone do rejestru nawet po 6 miesiącach, ponieważ tyle czasu mają na to urzędnicy gminni. Mniej czasu, bo tylko 14 dni na zgłoszenie się do CEEB mają właściciele nowo wybudowanych domów lub ci, którzy zmienili sposób ogrzewania. Na prowadzenie takich dokumentów urzędnicy mają już tylko 30 dni.

Zdanie eksperta 

Ekspert GetHome.pl uważa, że utworzenie takiego rejestru to bardzo dobry pomysł, ponieważ dzięki niemu gminy i samorządy, będą w stanie realne określić, jakie jest stan budynków w gminie oraz czym są one ogrzewane. Łatwiej będzie również przygotowywać wszelki programy mające na celu wsparcie termomodernizacji, skoro znana będzie grupa docelowa.

Ostateczny termin i kary 

Czas na wpisanie się do CEEB jest do końca czerwca 2022 roku. Warto dopilnować tego terminu, ponieważ za jego niedotrzymanie grożą kary. Przepisy za nie wywiązanie się z tego obowiązku przewidują kary nawet do 500 zł. Dzięki nim więcej osób spisze swoje źródła ciepła. Gdyby kar nie było to możliwe, że osoby, które nadal ocieplają dom za pomocą kopciuchów, nie ujawnialiby tego. Palenie w piecu śmieci czy innych tworzyw sztucznych ma negatywny wpływ na środowisko, a coraz bardziej społeczeństwa i państwa chcą podążać drogą ekologiczną i niskoemisyjną.