Opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Od kiedy i kogo będzie dotyczyć?

Martyna P.
Newsy
18.11.2021 15:56
Opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Od kiedy i kogo będzie dotyczyć?

Od 2022 roku podróżujący chcący wjechać do krajów Unii Europejskiej będą zobowiązani do zapłaty. Obowiązek ten będzie dotyczył osób spoza strefy Schengen, objętych ruchem bezwizowym.

 

Elektroniczne wnioski

Podróżni z krajów spoza strefy Schengen, czyli m.in. osoby z Australii, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych będą musiały wypełnić elektroniczny wniosek przed wjazdem do UE. Aplikacja takiego dokumentu będzie kosztowała 7 euro od osoby.

Z kosztów zwolnione będą osoby niepełnoletnie oraz podróżni, którzy ukończyli 70. rok życia. Informacje podaje portal Etiasvisa.com.

Pozwolenie na wjazd będzie wydawane na trzy lata.

Przekaz informacji między wnioskami a bazami danych Unii Europejskiej i Interpolu będzie odbywał się automatycznie. Proces ma być sprawny i bezproblemowy.

W razie wystąpienia wątpliwości wnioski będą analizowane i rozpatrywane indywidualnie przez specjalne organy.

Od momentu złożenia wniosku wydanie decyzji dla podróżnych nastąpi do 96 godzin, jednak w większości przypadków ma być do proces natychmiastowy.

 

Zdjęcie Opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Od kiedy i kogo będzie dotyczyć? #1

 

Unijny system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż – ETIAS

Już w 2018 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła europejski system, który ma być odzwierciedleniem amerykańskiego programu Visa Waiver.

Jego celem będzie kontrola ruchu pasażerskiego z dużym wyprzedzeniem. Program ten pozwoli na ewentualną odmowę wjazdu do strefy Schengen pasażerom zwolnionym od posiadania wizy.

Program zakłada, że pasażerowie będą mogli wjechać do strefy Schengen bez wizy, ale wcześniej będą musieli uzyskać na taką podróż zezwolenie i wnieść opłatę.

Rada Unii Europejskiej argumentuje wprowadzone przepisy następująco:

„[…] pomoże poprawić bezpieczeństwo wewnętrzne, zapobiegać nielegalnej imigracji, chronić zdrowie publiczne i zmniejszyć opóźnienia na granicach, identyfikując osoby – przed ich przybyciem na granice zewnętrzne – które mogą stanowić zagrożenie w jednym z tych obszarów” – informacja podana jest na stronie Rady.

Zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i pomoc w zapobieganiu stanom zagrożenia zdrowia i życia szczególnie w czasie pandemii koronawirusa.

Procedury dotyczą wszystkich państw trzecich (czyli państwa niebędące członkami UE).

Obecnie funkcjonuje zasada " 90 dni" -  Całkowity pobyt w strefie Schengen (w tym Polski) w ruchu bezwizowym, czyli bez konieczności uzyskania wizy nie może przekroczyć 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Ta kwestia pozostaje bez zmian.

 

 

Zdjęcie Opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Od kiedy i kogo będzie dotyczyć? #2