Koniec z przeciąganiem zwolnień chorobowych. Szykują się zmiany w L4

Patrycja
Newsy
16.11.2021 15:13
Koniec z przeciąganiem zwolnień chorobowych. Szykują się zmiany w L4

Od stycznia szykuje się rewolucja w zwolnieniach. Zmieniają się przepisy i warunki wypłacania świadczeń. To koniec przeciągania zwolnień lekarskich! Osoby, które często przebywają na zwolnieniach nie będą zadowolone ze zmian w przepisach.

Zdjęcie Koniec z przeciąganiem zwolnień chorobowych. Szykują się zmiany w L4 #1

Szykują się zmiany w L4

Od Nowego Roku szykuje się rewolucja w zwolnieniach. Zmieniają się przepisy i warunki wypłacania świadczeń, a przerwa pomiędzy zwolnieniami radykalnie się wydłuży.

Koniec z przeciąganiem zwolnień chorobowych

Przerwa między zwolnieniami chorobowymi zostaje wydłużona z 1 dnia do 60 dni! Aktualnie po 182 dniach choroby na jedno schorzenie, jeśli wystąpi choćby jeden dzień przerwy, okres ten liczony jest każdorazowo od nowa. A po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego, ubezpieczony może ponownie pobierać zasiłek chorobowy.

Według ZUS nieuczciwi pracownicy mogli wykorzystywać ten przepis i przeciągać zwolnienia w nieskończoność. Nie pojawiać się w pracy, a przy tym pobierać 80% wysokości wynagrodzenia.

Zgodnie z nową ustawą zasiłkową to się zmieni. Od Nowego Roku, po 182 zwolnienia lekarskiego, chory będzie musiał odczekać aż 60 dni, zanim obejmie go kolejny okres zasiłkowy.

Koniec nadużyć z przeciąganiem zwolnień

W praktyce oznacza to koniec z wydłużaniem zwolnień lekarskich w nieskończoność. Według ZUS wiele osób nadużywało tych przepisów i przeciągało zwolnienia przez długi czas. W 2020 roku na zasiłki chorobowe ZUS wypłacił 14 mld złotych.

Co to oznacza w praktyce?

Nowa ustawa zasiłkowa pozwoli Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zsumować wszystkie zwolnienia, jeżeli przerwa pomiędzy okresami niezdolności do pracy będzie dłuższa niż 60 dni.

Oznacza to, że jeśli zachorujemy na kilka różnych przypadłości, nie będzie już możliwości „zerowania licznika”. Dodatkowo do okresu 182 dni uprawniających do zasiłku, będzie wliczać się również „L4” z roku bieżącego.

Osobom, które wykorzystały już możliwość pobierania zasiłku chorobowego, będzie przysługiwać możliwość ubiegania się o tzw. zasiłek rehabilitacyjny.

Co z osobami długotrwale chorymi?

Rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski wyjaśnia, jak będzie wyglądać sytuacja w przypadku osób przewlekle i długotrwale chorych. „Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego lub o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, w zależności od rokowań co do stanu zdrowia”.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną