Tabletka na Covid-19 w Polsce? Rząd podjął decyzję

Martyna

Newsy

05.11.2021 17:52

Tabletka na Covid-19 w Polsce? Rząd podjął decyzję

Polska zamierza kupić lek na Covid-19. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że lek jest zakontraktowany i czeka na zatwierdzenie przez EMA.

W czwartek media obiegła informacja o tabletkach firmy Merc, która ma skutecznie leczyć objawy Covid-19.

Brytyjski regulator leków wydał warunkowe pozwolenie na dopuszczenie ich do użycia. To właśnie Wielka Brytania będzie jako pierwsza testował lek.

„Dzisiaj jest historyczny dzień dla naszego kraju, gdyż Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził lek antywirusowy przeciw Covid-19, który może być przyjmowany w domu. Pracujemy pełną parą w rządzie i razem z NHS, aby określić plany podawania molnupiraviru pacjentom tak szybko, jak to możliwe” – ogłosił brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Lek jest obecnie w trakcie procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne w USA, Unii Europejskiej i w innych krajach. 

Zdjęcie Tabletka na Covid-19 w Polsce? Państwo zakontraktowało lek... #1

 

Lak zakontraktowany przez Polskę

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że lek został zakontraktowany przez Polskę. Państwo czeka na zatwierdzenie przez EMA (Europejską Agencję Leków):

„[…] Mam nadzieję, że nastąpi to lada dzień. Polska zakontraktowała te leki, które jeszcze nie są w obiegu i które mam nadzieję, że też uratują znaczną liczbę istnień ludzkich […] Czekamy na zatwierdzenie przez EMA” – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Obecnie w Polsce u pacjentów z COVID-19 podaje się lek remdesiwir. Podawany jest tylko osobom, które są już hospitalizowane w wyniku zakażenia koronawirusem.

 

MOLNUPIRAVIR

Chodzi o lek MOLNUPIRAVIR. Tabletki stworzone są przez koncern Merck we współpracy z Ridgeback Biotherapeutics.

Koncern wycenił lek na 700 dol. za pełną kurację. Na ten moment mówi się o tym, że będzie on refundowany podobnie jak szczepionki przeciw COVID-19.

Przyjmowany będzie przez osoby, które wykazują wysoki czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu choroby Covid-19. Lek zażywany może przez pacjentów powyżej 18. roku życia.

Przeznaczony dla osób niewymagających hospitalizacji, gdy przebieg choroby ma charakter umiarkowany.

Koncern podał informację, że lek zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu choroby o połowę.

Dawkowanie ma odbywać się dwa razy dziennie przez okres 5 dni.

Cztery pigułki zażywa się dwa razy dziennie przez pięć dni, co oznacza, że na całą kurację składa się 40 tabletek.

Tabletka ma redukować objawy choroby i przyśpieszać powrót do zdrowia.

Pigułka działa na enzym koronwairusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Tym samym zapobiega rozprzestrzenianiu się patogenu w organizmie.

Tabletka może być szczególnie istotna w przypadku ludzi nie reagujących dobrze na szczepienia.

W czasie badań klinicznych leku, w których uczestniczyło 775 pacjentów, stwierdzono, że 7,3 %  pacjentów przyjmujących molnupiravir było hospitalizowanych i nie było żadnego zgonu. Dane podane zostały w komunikacie prasowym. Nie są jednak ostatecznie potwierdzone i zweryfikowane.

 

Zdjęcie Tabletka na Covid-19 w Polsce? Państwo zakontraktowało lek... #2