Malownicze miejsca w Polsce na urlop jesienią

Agnieszka
Newsy
28.10.2021 13:16
Malownicze miejsca w Polsce na urlop jesienią

Wakacje poza sezonem to doskonały pomysł na wypoczynek i poznanie własnego kraju - samemu, w gronie rodziny lub z przyjaciółmi. Warto wtedy wybrać się w mniej znane miejsca, by odkryć wszystkie uroki Polski. Tym bardziej, że jesienne wakacje to zazwyczaj także możliwość znacznie tańszego podróżowania niż latem. Oto kilka pomysłów, gdzie wybrać się na jesienny urlop. 

Zapach morza i szum fal – niekoniecznie w znanym kurorcie

Dla wielu Polaków udane wakacje oznaczają wyjazd nad morze, zazwyczaj do Trójmiasta. Jednak, żeby poczuć prawdziwą morską bryzę, warto wybrać się nieco bardziej na północny zachód. Kołobrzeg i Ustka to jedne z najbardziej znanych kurortów, położonych bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim. Jednak nie są jedynymi opcjami.

Mniejsze miejscowości obfitują w plaże, kąpieliska, zabytki, restauracje i inne nadmorskie atrakcje. Na przykład wieś Chłapowo, położona obok Władysławowa, zachwyca wybrzeżem klifowym z wąwozem i malowniczą Doliną Chłapowską. Miejscowość o nazwie Kąty Rybackie to świetna baza wypadowa na Hel czy do Gdańska. Z kolei wieś Wisełka położona na Wyspie Wolin kusi bliskością Wolińskiego Parku Narodowego, sosnowymi lasami oraz ciszą i spokojem.

– Pozasezonowy wypoczynek nad możemy pozwoli zaoszczędzić znaczne kwoty w stosunku do cen, jakie obserwujemy w szczycie sezonu. Wygodną i oszczędną opcją może być wynajem domów wakacyjnych, zwłaszcza, jeśli jedziemy całą rodziną lub w większej grupie. W wynajętym domu możemy poczuć się o wiele swobodniej niż w hotelowym pokoju. Zazwyczaj znajdziemy w nim też inne udogodnienia, takie jak np. wygodne miejsce parkingowe, miejsce na grilla czy plac zabaw dla dzieci – mówi ekspert marki Interhome.

Kaszuby i pojezierza na północy Polski

Dobrą alternatywą może być wybór miejscowości, które nie leżą bezpośrednio nad morzem. Mniej znane, a przez to mniej oblegane, stanowią prawdziwe perły Pomorza. Pojezierze Drawskie, Bory Tucholskie czy Kaszuby to miejsca, o których bardzo często zapomina się, myśląc o północy Polski. Tymczasem takie wsie jak Golczewo, Nowe Worowo, Sianowska Huta czy Borek Sulęcki zapewniają odpoczynek z dala od cywilizacji i bliskość wielu atrakcji, na przykład jezior, lasów, parków krajobrazowych, ale także zabytków historycznych i kulturalnych.

 

Zdjęcie Malownicze miejsca w Polsce na urlop jesienią #1

Ceny wynajmu domów wakacyjnych w takich miejscowościach są zdecydowanie niższe niż w największych ośrodkach wypoczynkowych. Już od ok. 60 złotych za noc można znaleźć lokum o wysokim standardzie.

Korona Polski, czyli odkrywanie jesiennych uroków gór

Nie być przynajmniej raz w życiu w Tatrach to grzech. Najwyższe polskie góry oczarowują każdego, niezależnie od pory roku, ale jesienią robią chyba największe wrażenie. Jednak czy musimy być skazani na zatłoczone i drogie Zakopane? Region tak atrakcyjny jak Podhale skrywa wiele innych, wartych odwiedzenia miejscowości.

Stałym bywalcom na pewno znane są nazwy takich wsi, jak Kiry, Kościelisko czy Murzasichle. Stanowią one atrakcyjne bazy wypadowe do pieszych wędrówek, a przy tym pozwalają uniknąć szaleństwa Krupówek. Jednak dopiero nieco dalej można znaleźć jeszcze spokojniejsze miejscowości.

 

Zdjęcie Malownicze miejsca w Polsce na urlop jesienią #2

Na przykład na zachód od Zakopanego leży wieś Witów z wyciągiem narciarskim i pięknie położonym, drewnianym kościółkiem. Z kolei na wschód znaleźć można Czarną Górę, wieś w pobliżu rzeki Białki, term w Bukowinie Tatrzańskiej czy oddziału Muzeum Tatrzańskiego. Jeszcze dalej w kierunku wschodnim, nad Jeziorem Czorsztyńskim można wypocząć m.in. w miejscowości Falsztyn. Jest stąd blisko nie tylko do Narodowego Parku Tatrzańskiego, ale również parków Gorczańskiego i Pienińskiego, a w sąsiedniej Niedzicy można zwiedzać słynny zamek Dunajec.

Z dala od utartych szlaków

Polska może poszczycić się też innymi, równie pięknymi pasmami górskimi. Może zamiast obleganych szlaków warto postawić na te nieco mniej znane? Sudety, Beskidy, Bieszczady czy Góry Świętokrzyskie skrywają więcej tajemnic niż nasze najwyższe szczyty.

Na tych, którzy chcą odpocząć od wszystkiego czekają dzikie Bieszczady. Niewiele osób kojarzy pewnie nazwy takie, jak Baligród czy Bukowiec. W tych i innych miejscowościach położonych z dala od cywilizacji można znaleźć wytchnienie. Bliskość natury czuć tam na każdym kroku. Jest to też region na styku kultur, gdzie przenikają się ślady żydowskie, prawosławne czy chrześcijańskie.

Z kolei w Sudetach doświadczymy mieszanki wpływów m.in. czeskich i niemieckich. Na przykład Kowary, Świeradów-Zdrój czy dalej na wschód Polanica-Zdrój, to miejscowości leżące w samym sercu gór. Oprócz szlaków i wyciągów narciarskich oferują one takie atrakcje, jak chociażby Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Dom Zdrojowy i Sanatorium Szarotka czy park zdrojowy. Ceny noclegów zaczynają się tam już od 50 złotych od osoby za noc w wynajętym apartamencie.

Jeśli nie masz możliwości wybrania się na dłuższy urlop jesienią, warto zaplanować choćby weekendowy wypad. Korzystając z opcji rezerwacji noclegów online oraz biorąc pod uwagę fakt, iż poza sezonem obłożenie jest znacznie mniejsze, na pewno z powodzeniem znajdziesz coś dla siebie, nawet decydując się na wyjazd „last minute”.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną