Chryzantemy to kwiaty, którymi najczęściej zdobimy groby podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Dowiedz się, jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych i tych w doniczkach.
Jak przedłużyć trwałość chryzantem?
Cięte chryzantemy
Wybierz świeże kwiaty
Jeśli chcesz cieszyć się chryzantemami przez długi czas, przede wszystkim zadbaj o to, aby kupić świeże kwiaty, które zostały ścięte niedawno i były przechowywane w odpowiednich warunkach. Nie kupuj chryzantem zwiędniętych, takich z których opadają płatki, ani takich, których liście zasychają.
Zadbaj o wiązankę
Przed włożeniem kwiatów do wazonu, przytnij pod skosem końce łodyg. Wazon napełnij czystą i świeżą wodą, wymieniaj ją codziennie, za każdym razem skracając łodygi o 1 cm.
Do wody warto dodać odżywkę do kwiatów ciętych lub aspirynę, która przedłuży ich trwałość. W takim przypadku nie wymieniaj codziennie wody na nową, tylko ją uzupełniaj.
Chryzantemy w doniczce
Znacznie trwalsze będą chryzantemy w doniczkach. Pamiętaj o ich regularnym podlewaniu, a gdy przekwitną, wcale nie musisz ich wyrzucać!
Odpowiedni gatunek
Trwałość chryzantem zależy od ich gatunku. Te o drobnych kwiatach są bardzo odporne. Mogą przetrwać mrozy, a nawet zimę, jeśli wkopiesz je w ziemię. Chryzantemy posiadające duże kwiaty są najpopularniejsze, ale nie są trwałe, zwłaszcza, że nie można ich przesadzać. Będą ozdobą grobu jedynie do pierwszych mrozów.
Przechowywanie chryzantem
Chryzantemy możesz przechować je przez zimę. Doniczki z kwiatami przenieś do chłodnego, zaciemnionego pomieszczenia, najlepiej do piwnicy. Gdy chryzantema przekwitnie, zetnij łodygę przy ziemi. Obcięte łodygi przykryj czymś mokrym i co jakiś czas podlewaj. Pozostaw je tak na całą zimę, a wiosną chryzantema zacznie wypuszczać młode pędy. Możesz je wtedy ściąć i ukorzenić w skrzynkach, dzięki temu będziesz mieć nowe kwiaty!
Chryzantemy nie tylko na Wszystkich Świętych
Choć obecnie chryzantemami zwykle ozdabiamy groby bliskich na Wszystkich Świętych, to te kwiaty nadają się nie tylko do tego celu.
Już starożytni Chińczycy uważali, ze chryzantemy są nie tylko roślinami ozdobnymi. Dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych, można je spożywać i sporządzać z nich wiele leczniczych naparów. Chryzantemy najlepiej spożywać w postaci herbaty. Aby przygotować napar z chryzantem, 6-7 kwiatów zalej gorącą wodą, a po kilku minutach będzie gotowy do picia.

Poznaj zdrowotne właściwości chryzantem!
Chryzantemy przynoszą wiele zdrowotnych korzyści:
- Rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, przeciwdziałają zawałom, udarom i miażdżycy.
- Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
- Oprócz tego obniżają gorączkę i pomagają uporać się z infekcjami.
- Wzmacniają układ odpornościowy, przyspieszają metabolizm, regulują poziom hormonów,
- Pozytywnie wpływają na zmiany skórne: łagodzą trądzik, łuszczycę i poprawiają stan skóry.
- Chryzantemy działają kojąco, relaksująco i uspokajająco.