Dodaj TEN jeden składnik, a Twoje chryzantemy będą kwitły znacznie dłużej!

Patrycja
Ogród
20.10.2021 18:26
Dodaj TEN jeden składnik, a Twoje chryzantemy będą kwitły znacznie dłużej!

Chryzantemy to kwiaty, którymi najczęściej zdobimy groby podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Dowiedz się, jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych i tych w doniczkach.

Jak przedłużyć trwałość chryzantem?

Cięte chryzantemy - dodaj aspirynę do wody

Wybierz świeże kwiaty

Jeśli chcesz cieszyć się chryzantemami przez długi czas, przede wszystkim zadbaj o to, aby kupić świeże kwiaty, które zostały ścięte niedawno i były przechowywane w odpowiednich warunkach. Nie kupuj chryzantem zwiędniętych, takich z których opadają płatki, ani takich, których liście zasychają.

Zadbaj o wiązankę

Przed włożeniem kwiatów do wazonu, przytnij pod skosem końce łodyg. Wazon napełnij czystą i świeżą wodą, wymieniaj ją codziennie, za każdym razem skracając łodygi o 1 cm.

Do wody warto dodać odżywkę do kwiatów ciętych lub aspirynę, która przedłuży ich trwałość. W takim przypadku nie wymieniaj codziennie wody na nową, tylko ją uzupełniaj.

Chryzantemy w doniczce - drobne kwiaty bardziej odporne na mróz

Znacznie trwalsze będą chryzantemy w doniczkach. Pamiętaj o ich regularnym podlewaniu, a gdy przekwitną, wcale nie musisz ich wyrzucać!

Odpowiedni gatunek

Trwałość chryzantem zależy od ich gatunku. Te o drobnych kwiatachbardzo odporne. Mogą przetrwać mrozy, a nawet zimę, jeśli wkopiesz je w ziemię. Chryzantemy posiadające duże kwiaty są najpopularniejsze, ale nie są trwałe, zwłaszcza, że nie można ich przesadzać. Będą ozdobą grobu jedynie do pierwszych mrozów.

Domowy nawóz do chryzantem

Domowy nawóz do podlewania chryzantem można przygotować z prostych składników, które często mamy w domu. Oto kilka sposobów, jak można zrobić taki nawóz:

 1. Herbata i kawa: Wykorzystaj resztki z herbaty i kawy (nieprzyprawionej i niezagazowanej). Po ostygnięciu możesz podlewać chryzantemy tym płynem. Zawierają one naturalne substancje odżywcze, które mogą korzystnie wpłynąć na rośliny.

 2. Skorupki jajek: Zbieraj i zmiel skorupki jajek. Następnie posyp nimi ziemię w doniczce przed podlaniem rośliny. Skorupki dostarczają roślinom wapń, co może poprawić ich wytrzymałość i żywotność.

 3. Banany: Zgniecione dojrzałe banany zawierają potas, który jest korzystny dla roślin. Możesz dodać zgniecione banany do wody i odstawić na kilka godzin, a potem podlać nimi chryzantemy.

 4. Roztwór mleka: Rozcieńcz mleko wodą (w proporcji 1:4) i użyj go jako nawóz. Mleko dostarcza roślinom wapń i białko, które mogą być korzystne dla ich rozwoju.

 5. Rosół warzywny: Jeśli gotujesz rosół warzywny, nie wylewaj go. Ostudź i użyj go do podlania chryzantem. Rosół zawiera składniki odżywcze, które rośliny mogą wykorzystać.

 6. Odrobina cukru: Rozpuść niewielką ilość cukru w wodzie i podlej nim rośliny. Cukier może dostarczyć energii roślinom.

Pamiętaj, że nawozy domowe nie zastąpią nawozów specjalnie przygotowanych do roślin, ale mogą stanowić dodatek i pomóc w utrzymaniu kondycji chryzantem. Podlewaj rośliny umiarkowanie, aby uniknąć przesuszenia lub nadmiernego nawodnienia. Warto również regularnie przekwitające kwiaty usuwać, aby zachęcić roślinę do produkcji nowych pąków i wydłużyć okres kwitnienia.

Przechowywanie chryzantem

Chryzantemy możesz przechować je przez zimę. Doniczki z kwiatami przenieś do chłodnego, zaciemnionego pomieszczenia, najlepiej do piwnicy. Gdy chryzantema przekwitnie, zetnij łodygę przy ziemi. Obcięte łodygi przykryj czymś mokrym i co jakiś czas podlewaj. Pozostaw je tak na całą zimę, a wiosną chryzantema zacznie wypuszczać młode pędy. Możesz je wtedy ściąć i ukorzenić w skrzynkach, dzięki temu będziesz mieć nowe kwiaty!

Chryzantemy nie tylko na Wszystkich Świętych

Choć obecnie chryzantemami zwykle ozdabiamy groby bliskich na Wszystkich Świętych, to te kwiaty nadają się nie tylko do tego celu.

Już starożytni Chińczycy uważali, ze chryzantemy są nie tylko roślinami ozdobnymi. Dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych, można je spożywać i sporządzać z nich wiele leczniczych naparów. Chryzantemy najlepiej spożywać w postaci herbaty. Aby przygotować napar z chryzantem, 6-7 kwiatów zalej gorącą wodą, a po kilku minutach będzie gotowy do picia.

Zdjęcie Dodaj TEN jeden składnik, a Twoje chryzantemy będą kwitły znacznie dłużej! #1

Poznaj zdrowotne właściwości chryzantem!

Chryzantemy przynoszą wiele zdrowotnych korzyści:

 • Rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, przeciwdziałają zawałom, udarom i miażdżycy.
 • Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
 • Oprócz tego obniżają gorączkę i pomagają uporać się z infekcjami.
 • Wzmacniają układ odpornościowy, przyspieszają metabolizm, regulują poziom hormonów,
 • Pozytywnie wpływają na zmiany skórne: łagodzą trądzik, łuszczycę i poprawiają stan skóry.
 • Chryzantemy działają kojąco, relaksująco i uspokajająco.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną