Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Jaka jest poprawna forma?

Katarzyna

Lifestyle

Oct. 20, 2021, 3:06 p.m.

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Jaka jest poprawna forma?

Za niedługo w kalendarzu zawita 1 listopada. To oznacza, że będziemy obchodzić Wszystkich Świętych. A może Święto Zmarłych? Sprawdź, jak jest między nimi różnica.

Zdjęcie Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Jaka jest poprawna forma? #1

Święto z XI wieku 

Święto to ustanowiono już w XI wieku i jest to święto nakazane, co oznacza, że w tym dniu należy uczestniczyć w mszy świętej. W dniu 1 listopada wierni katoliccy czczą osoby, które za kościół katolicki zostały uznane za święte. W dzień ten jednak wielu katolików chodzi na cmentarze i tam upamiętnia swoich zmarłych bliskich. Jedni mówią wtedy, że obchodzą Święto Zmarłych a inni, że święto Wszystkich Świętych. Kto ma rację?

Z nauk religii 

Już na pierwszych zajęciach z religii uczy się dzieci, że każdy święty jest zmarłym, ale nie każdy zmarły jest jednak świętym. Według nauk katolickich mianem Święta Zmarłych powinno się określać dzień 2 listopada, który dla większości osób jest to tzw. Zaduszkami lub Dzień Zadusznym i to właśnie wtedy wspominamy zmarłych. W związku z tym dzień 1 listopada powinien być nazywany dniem "Wszystkich Świętych".

Zdjęcie Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Jaka jest poprawna forma? #2

Nazwa świecka

Nazwę „Święto Zmarłych” nadano dla pierwszego dnia listopada jeszcze w czasach PRL, ponieważ wtedy dzień ten był dniem wolnym od pracy. Aby nadać mu świecki charakter, nazwano go dniem „Wszystkich Świętych” lub „Świętem Zmarłych”. Obecnie przyjęło się jednak, aby na dzień 1 listopada mówić Wszystkich Świętych, a 2 listopada jest mianowany Świętem Zmarłych.

Jesienne porządki 

Na dzień 1 listopada wielu katolików szczególnie dba o groby swoich bliskich. Pod koniec października na cmentarzach można spotkać wiele osób, które myją i czyszczą groby swoich bliskich. Kupuje się wtedy nowe stroiki oraz znicze, które nadają grobom wyjątkowy wygląd. Co więcej, wiele osób lubi wieczorową porą 1 listopada wybrać się na spacer po cmentarzu, kiedy to palące się znicze nadają mu magiczny, ale i trochę straszny wygląd.