Koniec z fake newsami? Polscy naukowcy mają na nie sposób!

Martyna

Lifestyle

Oct. 18, 2021, 1:51 p.m.

Koniec z fake newsami? Polscy naukowcy mają na nie sposób!

Internet staje się nieodłączną częścią ludzkiego życia i coraz ważniejszym źródłem pozyskiwania oraz wymiany informacji. Polska ma wprowadzić innowacyjny system opracowany przez naukowców. Chodzi o selekcję informacji i obronę Polaków przed tzw. fake newsami.

Zdjęcie Koniec z fake newsami? Polscy naukowcy mają na nie sposób! #1

Nowy system będzie nosił nazwę AntyFakeNews. Opracowany jest przez naukowców z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Będzie to produkt komercyjny, dostępny w ofercie firmy ITD24 sp. z o.o. po zakończeniu wszystkich faz.

Codziennie docierają do nas zmanipulowane i nieprawdziwe informacje. W szumie informacyjnym czasem ciężko odróżnić prawdę od fałszu dlatego warto sprawdzać zaufane źródła. Opracowywany program ma pomóc Polakom w zdobywaniu rzetelnych informacji.

Rozwój Internetu i serwisów społecznościowych umożliwił manipulowanie opinią publiczną na bardzo dużą skalę. Twórcy fałszywych informacji wykorzystują pewne niedoskonałości ludzkiego umysłu do osiągania celów politycznych, finansowych, ideologicznych bądź wizerunkowych.

Badania pokazują, że prawie połowa fake newsów pozostaje nierozpoznana, może być dalej rozpowszechniania i wywiera wpływ na kolejnych odbiorców.

 

Zasada działania AntyFakeNews

Internauci mają objęci być ochroną przed fałszywymi newsami krążącymi w sieci. Program ma zapobiegać dezinformacji. Będzie wyświetlał użytkownikom treści oparte na źródłach naukowych. Celem projektu jest stworzenie narzędzia teleinformatycznego, które pozwoli ostrzegać osoby korzystające z różnych portali przed potencjalnie niebezpiecznymi treściami.

„W pierwszym etapie skupimy się na poznawaniu "społecznego DNA fake newsów". Musimy dokładnie poznać mechanizmy funkcjonowania dezinformacji w różnych grupach użytkowników mediów, opisać i sklasyfikować modele uwzględniające poziomy wrażliwości na poszczególne rodzaje fałszywych informacji, ich znaczenia, sposoby odnoszenia się do fake newsów, mechanizmy chronienia się przed nimi, a także ich rozprzestrzenianie się” - wypowiadał się dr Michał Szyszka z Akademii WSB. Rozmowa z portalem „wyborcza.pl”.

Kolejnym narzędziem programu będzie system wyłapujący fake newsy, oparty na algorytmach sztucznej inteligencji.

Badacze wierzą, że system pozwoli na szersze przyjrzenie się rzeczywistości oraz umożliwi wypracowanie każdemu własnego poglądu na otaczającą nas codzienność, jak i spojrzenie w przyszłość na podstawie wyciągniętych wniosków.

 

Wpływ fake newsów na społeczeństwo

Pew Research Center przeprowadziło badania wśród osób dorosłych zamieszkujących Stany Zjednoczone. Okazuje się, że 36% osób twierdzi, że teorie spiskowe są prawdziwe.

„Dezinformacja napędzana przez plotki, stygmatyzację i teorie spiskowe może mieć bardzo poważne konsekwencj,e jeśli stawiane są ponad wytycznymi opartymi na faktach” – można przeczytać w artykule w piśmie "The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene".

Innym przykładem jak duży wpływ na ludzi mają fałszywe informacje, mogą być zaistniałe sytuacje w Iranie, Turcji i Katarze. Mieszkańcy uwierzyli w plotkę o możliwości pokonania zakażenia koronawirusa po wypiciu wysokoprocentowego alkoholu. Wiele osób zdecydowało się na wypicie metanolu. W konsekwencji doszło do 800 zgonów.