Sprawdź czy będziesz mógł oglądać telewizję! Zmiany w systemie nadawnia sygnału.

Martyna P.
Newsy
07.10.2021 16:16
Sprawdź czy będziesz mógł oglądać telewizję! Zmiany w systemie nadawnia sygnału.

Od 2013 roku telewizja naziemna w Polsce opiera się na systemie nadawania DVB-T. Już w czerwcu 2022 roku szykują się zmiany. Stary system zastąpiony będzie nowym DVB-T2. Zmiany odczują osoby korzystające z telewizji naziemnej.

Okazuje się, że odbiorniki telewizyjne kilku milionów Polaków nie są przystosowane do odbioru sygnału z nowego systemu nadawania.

Izba Komunikacji Elektronicznej szacuje, że problem wystąpi w 2 milionach gospodarstw domowych.

30 czerwca sygnał zniknie z odbiorników

Prace nad zmianą sygnału rozpoczną się w marcu 2022. Już wtedy niektórzy użytkownicy mogą mieć problemy z oglądaniem telewizji. Sygnał DVB-T przestanie być nadawany całkowicie 30 czerwca 2022.

Zdjęcie Sprawdź czy będziesz mógł oglądać telewizję! Zmiany w systemie nadawnia sygnału. #1

Sprawdź swój telewizor!

Powodów do obaw nie muszą mieć osoby, które mają podłączoną tzw. kablówkę. Operatorzy telewizji kablowych i platform cyfrowych przesyłają sygnał na innej zasadzie.

W takim przypadku nie ma znaczenia czy nasz odbiornik wyposażony jest w DVB-T2.

Użytkownicy, którzy korzystają jednak ze zbiorczej anteny lub własnej muszą sprawdzić swój telewizor.

„Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3” – podali do wiadomości przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną "rozpoznawać" nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera  - informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Popularni producenci zapewniają, że nie prowadzą od kilku lat sprzedaży telewizorów bez parametrów DVB-T2. Twierdzą, że na rynku obecne są jedynie odbiorniki z nowym systemem.

Zakup nowego telewizora albo dekodera

Sprawę skontrolować muszą osoby, które do starego telewizora mają dodatkowy dekoder. Problem dotyczyć może również Polaków, którzy przed albo tuż po zmianie sygnału na DVB-T zmieniły telewizor na model, który nie obsługuje nowszego systemu nadawania.

W takich przypadkach należy zastanowić się nad kupnem nowego telewizora lub zakupem dekodera o wartości od kilkudziesięciu do 100 zł.

Jaki jest powód zmiany sygnału?

Część pasma systemu DVB-T będzie potrzebna do wprowadzenia do Polski innowacyjnej sieci 5G.

Pasmo 700 MHz, które wykorzystuje obecnie telewizja ma przyczynić się do innowacyjnych rozwiązań. Zapewnić ma cyfrową rewolucję w przemyśle i usługach. Dodatkowo zapewnić ma szybką łączność komórkową.

Jak to wpłynie na naszą codzienność?

Ważną informacją jest, że DVB-T2 emituje nadawanie w wysokiej rozdzielczości. Emisja jest bezpłatna.

W praktyce oznacza to, że będziemy mogli oglądać programy w jakości HD, bez potrzeby płacenia abonamentu telewizji kablowej. Sygnał odbierać będzie można ze zwykłej anteny. Oprócz wysokiej jakości emisji wzrośnie liczba dostępnych programów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną