Co oznacza przezroczysty katar?

Patrycja

Zdrowie

Sept. 21, 2021, 6:13 a.m.

Co oznacza przezroczysty katar?

Katar może pojawić się w przebiegu przeziębienia, ale nie zawsze jest objawem infekcji. Kolor wydzieliny z nosa może pomóc nam w określeniu czy mierzymy się z infekcją czy alergią? O czym świadczy katar przezroczysty?

 

Nieżyt nosa to dolegliwość bardzo uciążliwa, której nie tak łatwo się pozbyć. Na szczęście obserwacja wydzieliny może nam pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny kataru, a co za tym idzie wdrożyć odpowiednie leczenie i skrócić czas jego trwania. Gęstość i kolor to ważne wskazówki diagnostyczne i na ich podstawie możemy stwierdzić czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, wirusową czy alergią.

Zdjęcie Co oznacza przezroczysty katar? #1

 

  • Bezbarwny i wodnisty katar jest najczęściej objawem alergicznego nieżytu nosa. Wydzielina alergiczna nie jest śluzowata, nie zmienia koloru na biały, ani tym bardziej żółty czy zielony. Objaw ten pojawia się podczas kontaktu z alergenami – sierścią, kurzem, pyłkami, roztoczami. Jest wynikiem uwolnienia w organizmie mediatorów stanu zapalnego, którym między innymi jest histamina, rozszerzająca naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Poza katarem pojawia się także świąd nosa, kichanie, zaczerwienienie i swędzenie oczu. Symptomy te znikają zaraz po zerwaniu kontaktu z alergenem, ale wyjątek może stanowić całoroczny alergiczny katar, np. u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego. Upośledzenie drożności i zatkanie przewodów nosowych jest uciążliwe, jednak podczas alergicznego nieżytu nosa nie pojawiają się dodatkowe objawy takie jak zmęczenie, gorączka czy ból zatok.
  • Wodnista i przezroczysta wydzielina pojawia się jeszcze w pierwszej fazie ostrego nieżytu nosa, spowodowanego przekrwieniem naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Postać wydzieliny szybko jednak zmienia swój charakter, kolor i pojawiają się dodatkowe objawy, które wskazują na infekcję.
  • Bezbarwny kolor wodnistej wydzieliny może wskazywać na uzależnienie od kropli do nosa. Rozpoznanie tego stanu jest bardzo łatwe - jeśli nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez kropli do nosa zawierających oksymetazolinę lub ksylometazolinę znaczy, że jesteśmy od nich uzależnieni. Do uzależnienia może dojść wskutek używania kropli do nosa z wyżej wymienionymi substancjami przez okres dłuższy niż 5 dni. Po takim czasie nasz organizm rozleniwia się i przestaje produkować norepinefrynę, która naturalnie obkurcza naczynia krwionośne. Objawami uzależnienia jest zatkany nos, uczucie obrzęku błony śluzowej oraz wodnista i przezroczysta wydzielina pojawiająca się w przerwach między stosowaniem preparatu.
Zdjęcie Co oznacza przezroczysty katar? #2

Niezależnie od charakteru kataru niezbędne jest oczyszczanie nosa. Najlepiej sięgnąć po roztwór wody morskiej, którym możemy zarówno płukać, jak i nawilżać nos. Jeśli mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa pomyślmy o preparatach z ektoiną i doustnych lekach przeciwhistaminowych. Niezależnie od przyczyny kataru ulgę przyniosą nam inhalacje z olejków eterycznych i stosowanie maści majerankowej. Osobom uzależnionym od kropli do nosa pozostaje wytrwałość i silna wola, muszą się one pogodzić z zatkanym nosem przez nawet dwa tygodnie po odstawieniu preparatu.