Jeśli przebywamy zbyt długo na słońcu, możemy narazić się na poparzenia. Niestety nie czasami wystarczy krótki spacer w słoneczny dzień, by narazić się na fotouczulenia. Powodem takiej reakcji będą wypite wcześniej ziołowe herbaty lub przyjmowanie leków na bazie ziół fototoksycznych.
Zioła fototoksyczne i fotouczulające zwiększają wrażliwość na promienie słoneczne. Osoby, które je przyjmują wewnętrznie lub stosują zewnętrznie, powinny ograniczyć do minimum narażanie skóry na słońce lub używać preparaty z filtrami UV. W przeciwnym razie reakcja skóry będzie zbliżona do silnego oparzenia słonecznego.
Wyprysk fotoalergiczny lub fototoksyczny objawia się paleniem skóry, rumieniem, obrzękiem i bolesnymi pęcherzami. Zwykle pojawia się po kilku godzinach od ekspozycji na słońce, ale może także pojawić się już po kilku minutach.

Furanokumaryna
To kolejny pochodzenia roślinnego związek fotouczulający. Znajdziemy go w arcydzięglu, lubczyku, owocach kminku oraz rucie. Ponadto występuje także w warzywach korzeniowych – pasternaku, selerze, natce pietruszki i koperku.
Seskwiterpeny laktonowe
Seskwiterpeny laktonowe znajdziemy w olejkach eterycznych oraz żywicach roślin i kwiatów. Do roślin tych należy rumianek, nagietek, stokrotka, arnika, wrotycz i krwawnik. Ponadto niewielkie ilości znajdują się także w sałacie i cykorii.
Hiperycyna
Jedną z fotouczulających substancji aktywnych jest hiperycyna, którą znajdziemy w dziurawcu. Ponadto dziurawiec może obniżać skuteczność leków antykoncepcyjnych, obniżających ciśnienie krwi oraz tych zmniejszających krzepliwość krwi.

Skrzyp polny
Do dzisiaj nie znaleziono substancji, która odpowiada za fotouczulające właściwości skrzypu polnego. Nie mniej jednak bardzo często zdarzają się przypadki nadwrażliwości na słońce po spożyciu tej rośliny.
Wszystko z umiarem
Fototoksyczne działania niektórych ziół mogą być bardzo nieprzyjemne, dlatego najlepiej całkowicie zrezygnować z ich stosowania. Wyjściem z sytuacji może także być zaprzestanie ich stosowania tylko na kilka dni, np. przed planowanym urlopem. Pamiętajmy wtedy o stosowaniu kremów z filtrem i osłanianiu najbardziej narażonych części ciała. jakimi są dekolt, twarz i ramiona.
Pamiętaj, że krem z filtrem jest obowiązkowy zawsze, kiedy wystawiasz skórę na działanie słońca.
Ciekawostka
Współczesna medycyna wykorzystuje fotouczulające właściwości niektórych ziół w terapii nowotworów skóry i bielactwa.