Zioła fotouczulajace. Sprawdź jakich ziółek nie pić latem!

Patrycja

Zdrowie

27.08.2021 19:59

Zioła fotouczulajace. Sprawdź jakich ziółek nie pić latem!

Jeśli przebywamy zbyt długo na słońcu, możemy narazić się na poparzenia. Niestety nie czasami wystarczy krótki spacer w słoneczny dzień, by narazić się na fotouczulenia. Powodem takiej reakcji będą wypite wcześniej ziołowe herbaty lub przyjmowanie leków na bazie ziół fototoksycznych.

Zioła fototoksyczne i fotouczulające zwiększają wrażliwość na promienie słoneczne. Osoby, które je przyjmują wewnętrznie lub stosują zewnętrznie, powinny ograniczyć do minimum narażanie skóry na słońce lub używać preparaty z filtrami UV. W przeciwnym razie reakcja skóry będzie zbliżona do silnego oparzenia słonecznego.

Wyprysk fotoalergiczny lub fototoksyczny objawia się paleniem skóry, rumieniem, obrzękiem i bolesnymi pęcherzami. Zwykle pojawia się po kilku godzinach od ekspozycji na słońce, ale może także pojawić się już po kilku minutach.

 

Zdjęcie Zioła fotouczulajace. Sprawdź jakich ziółek nie pić latem! #1

Furanokumaryna

To kolejny pochodzenia roślinnego związek fotouczulający. Znajdziemy go w arcydzięglu, lubczyku, owocach kminku oraz rucie. Ponadto występuje także w  warzywach korzeniowych – pasternaku, selerze, natce pietruszki i koperku.

Seskwiterpeny laktonowe

Seskwiterpeny laktonowe znajdziemy w olejkach eterycznych oraz żywicach roślin i kwiatów. Do roślin tych należy rumianek, nagietek, stokrotka, arnika, wrotycz i krwawnik. Ponadto niewielkie ilości znajdują się także w sałacie i cykorii.

Hiperycyna

Jedną z fotouczulających substancji aktywnych jest hiperycyna, którą znajdziemy w dziurawcu. Ponadto dziurawiec może obniżać skuteczność leków antykoncepcyjnych, obniżających ciśnienie krwi oraz tych zmniejszających krzepliwość krwi.

Zdjęcie Zioła fotouczulajace. Sprawdź jakich ziółek nie pić latem! #2

Skrzyp polny

Do dzisiaj nie znaleziono substancji, która odpowiada za fotouczulające właściwości skrzypu polnego. Nie mniej jednak bardzo często zdarzają się przypadki nadwrażliwości na słońce po spożyciu tej rośliny.

Wszystko z umiarem

Fototoksyczne działania niektórych ziół mogą być bardzo nieprzyjemne, dlatego najlepiej całkowicie zrezygnować z ich stosowania. Wyjściem z sytuacji może także być zaprzestanie ich stosowania tylko na kilka dni, np. przed planowanym urlopem. Pamiętajmy wtedy o stosowaniu kremów z filtrem i osłanianiu najbardziej narażonych części ciała. jakimi są dekolt, twarz i ramiona.

Pamiętaj, że krem z filtrem jest obowiązkowy zawsze, kiedy wystawiasz skórę na działanie słońca.

Ciekawostka

Współczesna medycyna wykorzystuje fotouczulające właściwości niektórych ziół w terapii nowotworów skóry i bielactwa.